Ana Sayfa Bilgi Bankası Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır, Nasıl Değiştirebilirim?

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır, Nasıl Değiştirebilirim?

385
Aile Hekimi

Aile hekimi değiştirmek bazı durumlarda gerekli olabilmektedir. Bunun adres değişikliği ya da aile hekiminden memnun olmamak gibi bir kaç farklı sebebi olabilir. Yazımızın devamında aile hekimi nasıl değiştirilir detaylı olarak anlattık ..

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir : Aile hekimi uygulaması hizmete girdiği 2010 senesinden bu yana oldukça yaygın olarak kullanılsa da halen bir aile hekimine bağlı olmayan vatandaşlar bulunmaktadır. Bunları bir aile hekimine kayıt olma işlemi ile aile hekimi değiştirmek isteyen vatandaşların yapması gereken işlemler birbirine benzerdir.Bir birey aile hekimi değiştirmek için aile hekiminden memnun olmamak ya da adres değişikliği gibi iki farklı sebebi olabilir.

Aile Hekimim Yok Nasıl Kaydolurum?

Öncelikle herhangi bir aile hekimine kayıtlı olup olmadığınızı ŞU adresten kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Şayet sistemde size atanmış bir aile hekimi görürseniz sorun yok. Ancak herhangi bir aile hekimi atanmamışsa o zaman bu durumu bir dilekçe ile düzeltmeniz gerekmektedir. Bu dilekçeye size en yakın Aile Sağlık Merkezi’nden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Dilekçeyi doldurduktan sonra ise yine aynı yere verebilirsiniz. Bu başvuru işleminden bir kaç gün sonra yine sorgulama ekranından size atanmış aile hekimini görebilirsiniz.

Aile Hekimimden Memnun Değilim, Değiştirmek İstiyorum

Aile hekimi uygulaması ikametgah adresinize göre size en yakın Aile Sağlık Merkezi’nde bulunan bir hekime atar. Bu durum yüzünden bazen vatandaşlarımız hekiminden memnun olmama durumunu yaşayabilirler. Aile hekiminden memnun olmayan kişiler aile hekimi değiştirme dilekçesi vererek değişiklik talep edebilirler. Ancak bunun için aile hekiminde 3 ay bağlı kalmanız şartı aranmaktadır. Bunun nedeni memnun olmama durumunun oluşması için belirli bir zamanın geçmesi düşüncesidir. 3 ayı aynı aile hekiminde doldurduktan sonra bir Aile Sağlık Merkezi’ne başvuruda yaparak “aile hekimi değiştirmek istiyorum.” diyebilirsiniz. Bu talebiniz karşısında size bir dilekçe örneği vereceklerdir. Bunu doldurduktan sonra yine kendilerine iletirseniz talebiniz sıraya alınmış olacaktır.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi

Aile hekimi değiştirmek için sizlere Aile Sağlık Merkezlerine hazır olarak gönderilen aile hekimi değiştirme dilekçesi verirler. Bu dilekçeyi eksiksiz doldurarak geriye iade etmelisiniz. Bu dilekçeyi herhangi bir sağlık merkezinden temin edebilirsiniz. Vermiş olduğunuz bu dilekçe üç nüshadan oluşmaktadır. Bu dilekçelerden bir tanesi aile hekiminde, bir tanesi Toplum Sağlık Merkezinde bir tanesi de ilgili kişiye verilir. Toplum Sağlık Merkezine gönderilen dilekçe nüshalarının her ayın 20’sine kadar iletilmesi gerekmektedir. Hekim onayı alınarak İl Sağlık Müdürlüğüne en geç ayın 25’ine kadar gönderilir. Sonuç olarak aile hekimi değiştirme talebi sunduktan sonra diğer ayın başında talebiniz onay almış ise değişiklik yapılmış olacaktır.

Taşındım Adresim Değişti, Nasıl Aile Hekimimi Değiştiririm?

Başka bir adreste ikamet ediyor olmak aile hekimi değiştirmek için makul bir sebeptir. Bunun için 3 ay beklemenize gerek yoktur. Adres değişikliği yaptıktan sonra istediğiniz zaman aile hekimi değiştirme talebinde bulunabilirsiniz. Adres değişikliği sebebiyle aile hekimi değiştirmek için yine yukarıda anlattığımız işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir.

İnternetten Aile Hekimi Değiştirilir Mi?

İnternet üzerinden yani online olarak aile hekimi değiştirmek henüz mümkün değildir. Ancak bu uygulamanın yakın zamanda E-Devlet sisteminde yer alacağı düşünülmektedir.

Bu yazımızda aile hekimi güncelleme ile aile hekimi nasıl taşınır, nasıl seçilir hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

2 Comments

 1. Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? - Bilgiler.Co

  12 Kasım 2021 at 22:51

  […] için aile hekimi değişikliği yapabilirsiniz. Gelelim asıl sorumuza ve cevabına. Aile hekimi değiştirme bağlantısına tıklayarak nasıl değişiklik yapabileceğinizi kolay bir şekilde […]

  Reply

 2. Kolay Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır? - Aktif Siteler

  15 Kasım 2021 at 13:11

  […] için aile hekimi değişikliği yapabilirsiniz. Gelelim asıl sorumuza ve cevabına. Aile hekimi değiştirme bağlantısına tıklayarak nasıl değişiklik yapabileceğinizi kolay bir şekilde […]

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…