Ana Sayfa Kamu Kurumları Belediyede Memur Nasıl Olunur?

Belediyede Memur Nasıl Olunur?

639
Memur

Belediyeler, bir şehir veya ilçenin temizlik, aydınlatma, su ve elektrik gibi ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Belediyeler, herhangi bir bakanlığa bağlı olarak eleman alımı yapmadıkları için, nispeten diğer kurumlara göre daha kolay personel istihdamı sağlamaktadırlar. Ülkemizde yer alan bütün belediyeler ihtiyaçları ile doğru orantılı olarak şekilde, belirli sayıda, yılın belirli dönemlerinde personel alımı gerçekleştirmektedir. Bu personel alımları tek bir merkezden kontrol edilmez. Bu sebepten dolayı her belediye çalıştıracak oldukları bu personelleri kendi bütçesinden karşılar ve kendi ihtiyaçlar doğrultusunda tamamen kendi şartlarını öne sürerek alım yapar.

Belediyede Sözleşmeli Memur Nasıl Olunur?

Belediyede memur olmak istiyorum, diyenler için 2 farklı yol bulunmaktadır. İlk olarak sözleşmeli personel alımı ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için belediyelerin internet adreslerinde ve www.elemanuzman.com adresimizde yer alan belediye iş ilanlarını takip ederek, bu ilanlara, ilanlarda anlatıldığı şekil ve usullere uyarak iş başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde ilanlara iş başvurusu yaptığınızda, belediyelerin insan kaynakları sizin, ilgili pozisyon için öne sürülmüş olan başvuru şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı araştırır. Daha sonra da mülakat aşaması için görüşmeye çağrılırsınız. Bu aşamayı da başarı ile geçen adaylar belediye bünyesinde çalışmaya hak kazanırlar. Sözleşmeli personel alımı ilanları için herhangi bir sınav kazanma şartı genel itibariyle bulunmamaktadır. Bu sürecin sonunda başvuru sırasında istenilen belgelerin temini, sigorta işlemleri gibi çeşitli işe giriş işlemleriniz halledilir ve işe ilk adımınızı atarsınız.

Belediyede Kadrolu Memur Nasıl Olunur?

Belediyede memur olmak isteyenler için diğer bir yöntem ise kadrolu olarak belediye personellerinden bir tanesi olmaktadır. Bunun için öncelikle her sene yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’ye katılmanız gerekmektedir. Ardından da yine belediyeler tarafından yayınlanan iş ilanlarını takip ederek, şahsınıza uygun iş ilanına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Yine tüm bu ilanlara sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu ilanları kaçırmamak için ise sosyal ağlardan bizleri takip etmeniz yeterlidir. Başvurunuzu gerçekleştirmenizin ardından, başvurunuz değerlendirilir ve sonuç, olumlu veya olumsuz olarak size bildirilir. Her ilan ve kadro için adaylardan talep edilen KPSS puanı değişiklik göstermektedir. Ancak çoğu zaman 60 puan üstü adayların başvuruları kabul edilir ve en yüksek puan alan adaydan, en düşük puan alan adaya doğru sıralama yapılır. Sıralama sonucunda alım sayısına göre listeye giren adaylar, yine sözleşmeli memurlukta oldukları gibi mülakata çağrılırlar. Bu aşamayı da başarıyla geçen adaylar, gerekli işe giriş işlemlerinin halledilmesinin ardından belediye bünyesinde çalışmaya başlarlar. Bazı zamanlarda da bazı belediyeler, Türkiye İş Kurumu yani İŞKUR ile ortaklaşa bir çalışma yürüterek yine kadrolu olarak sözleşmeli personel istihdam edebilirler.

Ek olarak, sözleşmeli pozisyonunda istihdam edilen personeller, daha sonra kadrolu pozisyonda açık oluşması durumunda, kadrolu pozisyonuna geçiş yapabilmektedirler.

Kısacası belediyelerde işe başlamak için sözleşmeli veya kadrolu olarak yayınlanmış olan ilanları takip etmeli ve bu ilanlara başvuru yapmalısınız. Bu ilanlara nasıl başvuru yapacağınızı ve ilanları web adresimiz üzerinden takip edebilme şansınız bulunmaktadır. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

One Comment

  1. hilal

    10 Ağustos 2017 at 00:43

    ben meslek yüksekokulu el sanatları bölümünden mezunuyum işe alınır mıyım sizce

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Tai İş Başvurusu 2022 – Tusaş İş İlanları Açıldı

Tai İş Başvurusu yani Tusaş Personel Alımı ilanları 2022 yılı için yeniden açıldı. Tusaş İ…