Ana Sayfa Meslekler Bomba imha uzmanı nasıl olunur?

Bomba imha uzmanı nasıl olunur?

271
Bomba imha uzmanı

Bomba imha uzmanı; patlayıcı olduğundan şüphelenilen paket ya da sistemleri etkisiz hale getirmesi gereken, düzenek ile ilgili raporlar hazırlayan ve olay yeri ile ilgili olarak çalışmalar yaparak, çevreyi koruma altına alan ve bomba ile ilgili tüm bilgi birikimine sahip kişidir.

Bomba imha uzmanı nasıl olunur?

Bomba imha uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle PMYO, FYO, POMEM gibi okullardan mezun olup; polis olarak işe başlamaları ve ardından mensup olacakları idari birim olarak bomba imha uzmanlığını seçmeleri gerekmektedir.

Bir kişi bomba imha uzmanı olmaya karar verdikten sonra emniyet teşkilatı kişileri bünyesinde bulunan bomba imha uzmanları ve aynı zamanda psikologlar eşliğinde mülakata alır ve testlere sokar. Başarılı olan adaylar Ankara’ya gönderilir ve burada 10 haftalık bir süreç içerisinde eğitim alırlar. Eğitimler nazari ve pratik olarak verilir. Eğitimlerin pratik ve ders aşamasında başarılı olan kişiler sertifika alarak bomba imha ve inceleme uzmanı olarak gerekli yerlere kadrolu olarak gönderilir.

Bomba imha uzmanı olmak için hangi bölümlere gitmek gerekir?

Bomba imha uzmanı olabilmek için mutlaka polis okullarında okumak gerekmektedir. Polislik eğitimi almayan birinin bomba imha uzmanı olarak görev alması mümkün değildir.

Bomba imha uzmanı olma şartları nelerdir?

  • Polis okulu bitirmek,
  • 35 yaşında ya da 35 yaşından küçük olmak,
  • Disiplin suçu bulunmaması,
  • Açılan kursa başvuru yapmak,
  • Kurs sırasında gerekli yeterliliği göstermek bomba imha uzmanı olmak için aranan şartlar arasındadır.

Kimler bomba imha uzmanı olabilir?

Bomba uzmanı olmak için gerekli sinir ve odaklanma yeterliliği sağlamanız gerekmektedir. Dikkatli ve heyecan kontrolü yapabilen kişiler ancak bir bombaya müdahale edebilir çünkü elem durumlarda hızlı kararlar vermek gerekebilir. Hızlı karar verilmesi ve birçok canın tehlikeye girmesi durumları olduğu için bomba imha uzmanının; içinde bulunduğu durumu ve bomba düzeneğini hızlı bir şekilde kontrol etmesi, algılaması, hemen ardından müdahale edebilecek zihinsel ve bedensel yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Fazla heyecanlı ve panik atak kişiler bu meslek için uygun değillerdir. Bu yazımızda bomba imha uzmanı nasıl olunur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bomba imha uzmanı nedir yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…