Ana Sayfa Meslekler Hasta Bakım Personeli Nedir, Ne iş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

Hasta Bakım Personeli Nedir, Ne iş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

1,184
Hasta Bakıcı Elemanı

Hasta Bakım Personeli Nedir? Ne iş Yapar?

Hasta bakımı personeli, hasta bakıcı, yaşlı ve hasta bakım elemanı diye tabir edilen kişilerdir. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yaşlı, engelli, yardıma muhtaç insanlara refakat eden kişilere verilen isimdir.

Hasta Bakım Personellerinin Başlıca Görevleri;

  1. Hastanın günlük rutin bakımlarının yapılması, (vücut temizliği vb )
  2. Günlük Alması gereken ilaçların kontrolü, temini,
  3. Hasta veya yaşlı kişinin kişisel temizliklerinin yapılması,
  4. Gerektiğinde bakıma muhtaç kişinin altının alınması,
  5. Yemeğinin yedirilmesi,
  6. Kıyafetlerinin değiştirilmesi,
  7. Eğer yürümeye engel durumu yok ise, günlük yürüyüşlerinin yapılmasına yardımcı olunması,
  8. Hasta veya yaşlının bazı özel isteklerine hoşgörü ile yaklaşmaları gerekir ( kitap okuma vs )
  9. Hasta veya yardıma muhtaç kişiye iyi davranmalıdır. Onun sizin ilgi ve şefkatinize muhtaç olduğunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın.

2021 Yılı Hasta Bakım Personel Maaşları ne Kadar?

Hasta Bakımı personel maaşlarını bulunurlar il veya ilçeye, hasta bakım tecrübenize, referanslarınız, bakıma muhtaç kişiye günlük kaç saat refakat edeceğinize, hastanın durumuna ( yatalak hasta veya ayakta hasta vs) göre değişmektedir. Ortama ücretler 8 saat üzerinden hesaplandığında 100 tl ile 300 tl arasında değişmektedir.

Hasta Bakım Personeli Nasıl Olunur? Hasta Bakım Sertifikası Nasıl Alınır?

Hasta bakıcı veya hasta bakımı personeli olmak için üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren ön lisans programları arasında bulunan hasta ve yaşlı bakım programlarını bitirerek veya halk eğitim merkezlerinde açılmış olan hasta bakıcı sertifikası eğitim programlarına katılarak hasta bakım personeli olabilirsiniz. Hastanelerin yoğun bakım servislerinde çalışmış olan personellerde durumlarını belgelendirmek kaydı ile hasta bakım personeli olarak görev alabilirler.

Hasta bakımı personellerinin çalışma alanları oldukça fazladır. Bunlar arasında hastaneler, huzur evleri, yaşlı bakım evleri, belediyelerin hasta bakım hizmetleri servisleri en revaçta olanlarıdır. Ayrıca özel sektörde de iş bulabilirler. Serbest olarak da hasta bakım işi yapabilirler. İş kura kayıt olarak çok rahat bir şekilde iş bulabilirler.

Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı (Facebook) ve (instagram) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…