Ana Sayfa Meslekler Hostes nedir. Ne iş yapar. Maaşları ne kadar?

Hostes nedir. Ne iş yapar. Maaşları ne kadar?

554
Hostes

Hostes Nedir, Kimdir. Kimlere Hostes Denir?

Hostes veya diğer adıyla kabin memuru, uçuşlarda uçak içerisindeki yolcuların konforunu ve emniyetini sağlamakla görevli olan çalışandır. Uçak içerisinde, uçuş hariç neredeyse her şey hostesler tarafından yapılır. Hosteslik genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir meslektir. Erkek kabin memurlarına ise host denmektedir.

Hostes Nasıl Olunur?

Hosteslik zor ve bir o kadarda eğlenceli bir meslektir. Herşeyden önce büyük sabır ve özveri istemektedir. Hosteslik mesleği diğer her meslekte olduğu gibi herkesin yapabileceği birşey deildir. Öncelikle kendinizde bu mesleği yapabilicek ve mesleğin zorluklarına katlanabilicek ( Aileden ve Sevdiklerinden uzak kalma, Uzun uçuş süreleri vb) yeterliliğin olup olmadığını düşünmeniz gerekmektedir. Hosteslik özel kurslar olduğu gibi alım yapacak olan firmalarda bu konu ile ilgili eğitim vermektedir. Örneğin THY alım yapacağı hosteslerde aşağıda belirtilen şartları taşıyanlar arasından seçtiği kişilere özel hosteslik eğitimleri düzenlemektedir.

Hostes Ne İş Yapar?

Hostesler uçağa binen yolculara oturacakları yeri göstererek uçaktaki düzeni sağlarlar. Yer hostesi ve hava hostesi olmak üzere havalimanlarında iki tür hostes bulunmaktadır. Yer hostesi, uçağa binene kadarki düzenlemeleri yapar. Yolcuları yönlendirir, uçakların iniş-kalkışını kontrol eder. Uçak hostesi ise uçak içerisinde yolculara servis hizmeti yapar. Hostesler, sadece iyi bir kariyer sahibi olmakla kalmaz, ülkenin ve dünyanın dört bir yanını gezerek yeni deneyimler elde etme imkânına sahip olur. Yolculuklar esnasında tanıştığı insanlardan pek çok şey öğrenebilir. Bu yönleriyle bakıldığında avantajları oldukça fazla olan bir meslektir. Hava hostesleri, uzun yıllar çalışarak elde ettikleri deneyimle “kıdemli uçuş görevlisi” ve “baş görevli” gibi unvanlara sahip olabilmektedir.

Hostes Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise yahut liseye denk bir eğitim kurumundan mezun olmak
 • İyi bir ingilizce bilgisine ve konuşma,anlama yeteneğine sahip olmak
 • Havayolu firmasının uygun gördüğü şehirde oturmayı kabul etmek
 • Sicili ve sabıkası olmamak
 • Erkekler için : Erkekler için askerlik engeli bulunmamak
 • İdeal boy ve kilo oranına sahip olmak
 • Bayanlar için : 160-180 cm boya sahip olmak
 • Erkekler için : 170-180 cm boya sahip olmak
 • Sağlık ve fiziki yeterlilik raporu almak (havaalanının işaret ettiği bir kurumdan)
 • Daha önce bir havayolu firmasından disiplinsizlik ile ceza almamak

2021 Hostes Maaşları Ne Kadar?

Bilindiği gibi havayolu sektöründe genel olarak personele uçuş saati verilmektedir. Firmalar maaş anlaşmalarını genel olarak 50 saat üzerinden değerlendirmektedir. Bu süreden fazla uçuş yapan, prim alan hostes ya da kabin memurları daha fazla maaş almaktadır.

Ancak genelleme yapılacak olursa havayolu şirketleri kabin görevlisi ve hostes personellerine ortalama 3 bin lira ile 6 bin 500 lira civarında maaş ödemesi yapmaktadır. Maaşların yanı sıra firmalar personellerine çok sayıda imkan ve olanaklar sağlanmaktadır.

Havayolu Şirketleri Hostes Maaşları 2021

 • Türk Hava Yolları Hostes Maaşları: 5 Bin – 6 Bin 500
 • Pegasus Hostes Maaşları: 4 Bin – 5 Bin
 • Sunexpress Hostes Maaşları: 4 Bin – 4 Bin 500
 • Onur Air Hostes Maaşları: 3 Bin – 4 Bin 500
 • AtlasGlobal Hostes Maaşları: 4 Bin – 5 Bin

Konu hakkındaki soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesabımızdan ( Facebook ) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.

One Comment

 1. mona

  11 Şubat 2020 at 11:44

  To whom it may concern,
  For your kind information, you may find my resume in the attachment. Working for you as an airhostess would be a great pleasure for me. Please let me know if i suit the possition.
  Warm Regards,
  Mona Radnia

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…