Ana Sayfa Meslekler Kriminolog nasıl olunur, olmak istiyorum, nasıl olurum?

Kriminolog nasıl olunur, olmak istiyorum, nasıl olurum?

4,084
Kriminolojist Nedir

İnsan hayatında karşılaşılabilecek yasa dışı, ceza gerektiren olayların çözümlenmesi ve uygulanacak cezai işlemin saptanması konusunda yapılan araştırmalar kriminologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. İlgili suçun kim tarafından neden ve nasıl işlendiği gibi konularda gerekli araştırmaları yaparak, bulgular üzerinde yaptığı incelemelerle kriminologlar işlenen cinayetler gibi gizliliği olan suçlara çözüm getirirler.

Kriminolog nasıl olunur?

Kriminoloji bilim dalına karşı bir ilginiz, bu bilim dalı altında olan meslekleri yapmaya yönelik istekleriniz bulunuyorsa, yeterince inceleme yapmalı ve gerekli olan bilgi birikimine ulaşmalısınız. Kriminoloji bilim dalında bulunan kriminologlar, işlenen suçlar üzerinde gereken analizleri yaparak çözüme kavuşturan kişiler olduğu bilgisini aktarmıştık. Kriminolog olmak için gerekli olan şartlar, Kriminolog nasıl olunur? Konusunda gereken adımlar vardır ve bu yazımızda bu konuda olan bilgileri aktarmaya devam ediyoruz. Kriminolog olabilmek için, lisans düzeyinde eğitim almak ve mezuniyetin bulunması olmazsa olmaz şartlar içerisindedir. Üniversitelerin, Sosyoloji, Psikoloji, Biyoloji ya da Kimya bölümlerinden eğitim alınması ve mezun olunması meslekle paralel olarak yetkinlik kazanabilme ihtimalini getirecektir.

Ülkemizde henüz herhangi bir üniversite eğitimi bu meslek için verilmemektedir. Örnek verdiğimiz bölümlerde tamamlanan üniversite eğitiminin devamında, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü başvuruları yapılmalıdır. Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü üzerinden kriminolog yetiştirmeye yönelik eğitimler verilmekte ve uygulanan eğitime girme hakkı kazanan kişilere gerekli test ve sınavlar yapılarak başarı sağlanması halinde, mesleği icra edebilmeleri sağlanmaktadır.

Kriminolog iş olanakları?

Kriminolog olmak hakkında gerekli olan, bilgiler ve şartların devamında meslekte bulunan iş imkânları ve iş olanakları konusunda da bilgi aktarmamız gerekirse; Kriminologlar verilen eğitimle birlikte, yetiştirildiği ve direk mesleğe yönelik eğitime tabi tutuldukları için iş bulmakta sıkıntı yaşamazlar.  Genel anlamda ihtiyaç dahlinde belirlenen kontenjana göre eğitime alınmakta ve açık olan ihtiyaca göre dönemsel olarak aralıklı sayıda, uygulanan sınavda sağlanan başarıya göre mesleklerini icra edebileceklerdir. Uygulanacak eğitime alınmak ve eğitim sonucunda başarı sağlamak kriminolog olmanızı mümkün kılacaktır. Kriminolog mesleği iş olanakları ve kazanım açısından oldukça iyi olan meslekler içinde yer almaktadır. Kriminolog olmak isteyen kişiler hem bedensel hem de psikoloji olarak sağlıklı olmalı, mesleğinden dolayı karşılaşabileceği suçlar cinayetler gibi durumlara karşı son derece soğukkanlı olabilmelidir.

Bu yazımızda sizler için; Kriminolog nasıl olunur?  Kriminolog olma şartları nelerdir? Kriminolog olmak istiyorum nasıl olurum? Soruları hakkında bilgiler aktardık konular hakkında, sormak istediğiniz soru veya önerileriniz olursa, bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

One Comment

  1. Aysel Çalışan

    26 Şubat 2021 at 10:27

    Krimanolog olmak için fiziksel şartlar nelerdir yani belirli bir boy kilo kriteri varmıdır hangi bölümler okunmalı polis akademisinde nasıl bir eğitime tabi tutulacagiz

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…