Ana Sayfa Meslekler Mali Müşavir ne kadar maaş alır, ne kadar para kazanır?

Mali Müşavir ne kadar maaş alır, ne kadar para kazanır?

277
Mali Müşavir

2021 Mali Müşavir ne kadar maaş alır?

Mali müşavirlik Mesleği hakkında diğer yazılarımızda ayrıntılı olarak, erişmek istediğiniz bilgilere yer vermiştik. Bu yazımızda ise mali müşavir ne kadar maaş alır konusunda bilgilere yer vereceğiz.

Mali müşavirler, günümüz ekonomisini göz önünde bulundursak hatırı sayılır rakamlarda aylık maaşları bulunmaktadır. Fakat maaşlar, çalışılan kurum ya da iş yüküne gör değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra, tecrübe de mali müşavir maaşlarında miktar belirleyen bir diğer unsurdur. Mali müşavirlik kendi içerisinde ayrı ayrı birçok yükümlülük getirmektedir. Bu sebepten dolayı karışık ve zordur. Mali müşavir maaşlarının, ortalamanın üzerinde olmasının en önemli sebebi de zorluk derecesinin yüksek olmasındır. Mali müşavirler için mesleki anlamda en hassas olmaları gereken konu, dikkatli bir şekilde işlemleri yapmalarıdır. Yoğunluk içerisinde yapılan işlemler de ki en ufak bir dikkatsizlik maddi anlamda, fazlasıyla zorlayıcı ve zarara uğratıcı bir duruma düşürebilir. Mali müşavir ne kadar maaş alır, sorusunun cevabını en fazla hedeflerinin içerisinde mali müşavirlik olan kişiler merak etmektedirler.

Mali Müşavirlerin Maaşları Ne Kadar? Kaç Para ( Ne Kadar ) Kazanıyorlar?

Ülkemizde bulunan, birçok sektör ve mesleklere göre ortalamanın üzerinde bir maaş aldıkları mali müşavirler için söylenebilir. Uzmanlık derecesinde, eğitimler alınarak erişilmiş olan bu yetkinlik alınan ücreti, verilen emek ve zaman sebebiyle karşılayabilmektedir. Ülke bazına bulunan bütün ticari işlemlerin vergilendirilmesi gerekliliğini, takip ederek vergi ödemelerinin yapılmasına olanak sağlayan mali müşavirler yoğun ve zahmetli bir görevi gerçekleştirmektedirler. Sadece vergi takibi ve vergi ödemeleri dışında birçok işlemi gerçekleştirmektedirler. Rakam olarak belirtmemiz gerekirse, mali müşavirler ortalama olarak 4 bin TL’nin üzerinde gelir elde etmektedirler. Görev alınan yere göre bu rakam 8 bin ila 10 bin arasında da çeşitlilik gösterebilir.

2021 yılı Mali Müşavir Maaşları

Alınan maaşın yanı sıra, mali müşavirler için yıllık artışta uygulanmaktadır. 2021 yılı için, yapılan düzenleme ve verilen rakamlara göre yıllık zam oranı %4 civarlarındadır. Mali müşavirlik maaş ve kazançları, özel sektör ve devlette ciddi anlamda farklılık göstermektedir. Kişi kendi bürosunu açtığı zaman ilk etapta, mükellef potansiyelini oluşturmadığı için zarar edebilirler. Çünkü bağımsız çalışıyor olması, mükelleflerden yaptığı tahsilatlara göre kazancının belirleneceği anlamına gelmektedir. Mükellef potansiyeli, istikrarlı ve düzenli ise aylık on bin TL’de kazanabilir bin TL’de kazanabilir. Önemli olan mükellef sayısı ve tahsilatların zamanında düzenli olarak yapılabilmesidir. Vermiş olduğumuz bilgilere göre, mali müşavirlik maaşları kesin aralığı verilemez çalışılan yer ve yetkinliğe göre ücretler değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra da, kısmi olarak mükelleflere bağlı maaş oranları, kendi içerisinde değişkenlik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…