Ana Sayfa Bilgi Bankası Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur ?

Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur ?

205

Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur ?

Firmanız, iş yeriniz hangi ölçekte olursa olsun, iş istihdamı sağladığınız personellerinizin miktarına aldırış etmeden, her bireyin ayrı ayrı istek ve ihtiyaçlarına karşılık verebilecek şekilde olmalısınız. İmkân ve şartlar bütün istekleri yerine getirmenize olanak sağlamıyor olabilir bu durumda iyi bir patron veya iyi bir yönetici olmak için, elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret göstermelisiniz. Sergilemiş olacağınız bu tutumun, sizin için geri dönüşü olumlu olacak, personelinizin çalışma azmi ve işine, size olan bağlılığı artış gösterecektir.

Yapılan araştırmalar, mevcutta var olan çalışan personelin, işten ayrılma isteğinin nedeninin çoğunlukla yönetici, patron kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışanlarınızda aranızda ki iletişimin sağlıklı olması, böyle bir durumla karşılaşmamanızı sağlayacak ve iş yerindeki devamlılık beraberinde, düzenli çalışmayı da getirecektir. Nasıl iyi bir yönetici olunur? Noktasında sizlere madde madde önerilerimiz olacaktır.

Şikâyetleri dinleyici olun

Çalışanlarınızın istek ve şikâyetleri konusunda ilgisiz davranmamaya özen gösterin. Çalışma ortamı veya işleyişi gibi ofis içi sıkıntılarda, muhatap olarak sizi görmeleri gerektiğini, karşılık alabileceklerini düşündürün çekinmeye veya düşünmeye gerek kalmadan, sıkıntı ve isteklerini dile getirebileceklerini hissettirmelisiniz. İstek ve şikâyetler konusunda çözüm odaklı ve değişikliğe açık bir bakış açısıyla karşılık verin.

Ölçülü bir şekilde, ulaşılabilir olun

Çalışma zamanında veya mesai saatleri dışında her hangi bir saatte çalışanlarınız için, ulaşılabilir olun tabi ki bunun ölçüsünü ayarlayarak yapmalısınız. Ne fazla zaman harcamanıza sebebiyet verin nede, iletişim kopukluluğundan dolayı iş aksaklıklarına maruz kalın.

Sürekli müdahale etmeyin

Çalışanınıza yapılmasını istediğiniz işlemler için, sürekli kontrol edici olmayın, verdiğiniz görev için inisiyatif kullanabileceği, özgür ve rahat çalışabileceği şekilde davranın. Bu davranış, hem sizin hem de çalışanın kaygısız ve daha kısa sürede sonuca ulaşılabilmesini sağlayacaktır.

Yeni bilgileri öğrenme imkânı sunun

Personeliniz kendi konusu olmasa dahi, gerek kendini yükseltebilmesi, gerekse yeni bilgilere sahip olabilmesi açısından eğitim alabilecek olma ihtimalini sevecek ve bir azim meydana gelecektir. Yapmış olduğu çalışmada, kurumda yükselebileceği izlenimi vermeniz, gerekir. Bu sayede ileri seviyede çalışmalara şahit olabilir, olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Vereceğiniz eğitim imkânının sonuçları için fazla aceleci olmamanız gerekliliği de önemli bir çizgidir. Zamanla verilen eğitimin sonuçlarının alınacağını bilmeniz, istikrarlı ve düzeli ilerlemenizi sağlayacaktır.

Gelişmeler konusunda bilgi verin

Çalışanlar, çoğu zaman genel anlamda çalışmaların ne düzeyde yapıldığını gelişim aşamalarını yöneticiler kadar bilmezler. Sadece kendilerinin sorumluluğunda olan, çalışma kısmını ölçümleyebilirler.  Ofis içinde toplu göndereceğiniz mail ile bir toplantı bildirimin de bulunabilirsiniz. Bu toplantıda mevcutta olan çalışmanın olumlu ve olumsuz açıdan hangi düzeyde olduğu konusunda bilgi aktarımlarında bulunabilir. Ortak bir değerlendirme talep ederek, çalışmanın bir parçası olduğunu hissettirebilirsiniz. Sergilediğiniz bu tutum ile farkındalık yaratarak, daha işin benimsenmesini sağlayabilirsiniz. İyi bir yönetici olma konusunda önemli adımlardan birini gerçekleştirmiş olursunuz.

Sürpriz ve ikramlar önemli

İyi bir yönetici nasıl olunur sorusuna verilebilecek en iyi örneklerden biride, çalışanlarınıza yönetici olarak, aralıklı olarak ikramlarda bulunmanız olabilir. Ufak maliyetlerle alacağınız bir çikolata paketini sunmanız çalışanlarınıza sürpriz olabilir. Eğlenceli ve sevimli gelecek iletişiminizi güçlendirecektir. Ufak sürprizlerin yanı sıra, örneğin olumlu sonuçlar ve başarılara erişilen bir projenin akabinde ofisi tamamen yemeğe çıkarmanız, biraz daha fazla maliyetli olsa dahi, çalışanlarınızı mutlu edecek ve iş arkadaşlığı dışında da bir arkadaş grubu oldukları hissini verecektir.   Bu durum hem ofis için çalışanların arasında ki iletişimi güçlendirecek hem de çalışanlarınız tarafımdan iyi yönetici olarak tanınmanızı sağlayarak iletişiminiz güçlendirecektir.

Teşekkür unutulmamalı

Çalışanlarınızı yapmış oldukları iş esnasında gün içerisinde olan yoğunluktan dolayı, ihmal etmemeye özen göstermelisiniz. Zamanında ölçümleme yapmalı ve erişilen başarılardan sonra takdir etmenin önemini unutmamalısınız. Uzun soluklu veya anlık bir işlemde, yapılan işten dolayı teşekkür edebilmelisiniz. Teşekkür edebilmeniz, yönetici olarak basit olmalıdır. Çalışanınızın motivasyonu olumlu etkileyeceğinizi bilmelisiniz. Fazla zamanınızı alacak bir işlem olmadığını bilmeli, yapılan işleri takdir edebilmelisiniz. Yapılan işten dolayı, çalışanınıza memnuniyetinizi belirtmeniz, övmeniz cesaretlendirecek ve tekrarı için daha fazla çaba sarf edilecektir.

nasil-iyi-bir-yonetici-olunur3

İyi Bir Yönetici Olmanın Sırları

Nasıl iyi bir yönetici olunur konusunda sizler için vermiş olduğumuz ayrıntılı öneriler, uygulanabildiğinde iyi yönetici olabilme çabanız, olumlu sonuçlar verebilecektir. İyi bir yönetici olmanın sırları genel başlıklar olarak, kısa bir şekilde örneklendirmek gerekirse;

  • Güne neşeli ve gülerek başlayın.
  • Hoşgörülü olmanız gerektiğini unutmayın, çevrenize hoşgörülü olun.
  • Gergin olmaktan kaçının.
  • Surat asmak, kaş çatmak gibi, karşı tarafı olumsuz etkileyecek görüntüler sergilemeyin.
  • Çalışanlarınızla iletişim konusuna özen gösterin.
  • Göz teması kurarak veya sözlü bir şekilde selam vermeyi unutmayın.
  • Mevcutta var olan problem ve sıkıntılara karşı hep çözüm odaklı yaklaşın.
  • Çalışanlarınızı anlamaya çalışın, anlayışlı olun.
  • Enerjinizi yüksek tutmaya özen gösterin.
  • Bencil tutumlar sergilemekten geri durun, çalışanların hakkınızda böyle düşünmesine sebebiyet vermeyin.

İyi bir yönetici olabilmek hakkında, çeşitli bilgi ve öneriler sizler için yazımızda sunulmuştur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…