Ana Sayfa Meslekler Pilates Eğitmeni nasıl olunur Pilates Eğitmeni olma şartları nelerdir?

Pilates Eğitmeni nasıl olunur Pilates Eğitmeni olma şartları nelerdir?

159
Pilates Eğitmeni Görevleri

Her meslek grubunda, mesleğe göre çeşitli eğitimlere tabi tutulup gerekli başarılar sağlandıktan sonra meslek sahibi olunduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Pilates eğitmeni olabilmek içinde gerekli olan birçok şart vardır, mesleğe dair alınan eğitim bu gerekli olan şartları büyük bir kısmını kapsamaktadır. Pilates eğitmeni olma şartları nelerdir? Sizler için ayrıntılı olarak ele alacağız.

Pilates eğitmeni nasıl olunur?

Pilates eğitmeni olabilmek için, belirli eğitimler akabinde verilen eğitimleri yeterince başarı sağlayarak tamamlamış olmak gereklidir. Ülkemizde, eski zamanlara göre yeni yeni tercih sebebi olan ve kısıtlı eğitimi verilen bir alan olduğu bilgisini verebiliriz. Fakat bu sektörde ilerleyen sektör ve meslekler arasında yer almaktadır. Pilates eğitimini veren en resmi ve geçerliliği üst seviyede olan kurum, jimnastik Federasyonudur. Bunun yanı sıra ülkemizde bulunan üniversitelerin, spor bilimleri fakültelerinden ya da beden eğitimi ve spor yüksekokulları bölümlerinden alınan eğitimlerinde geçerliliği vardır.

Bunun yanı sıra eğitmenlik için çeşitli kurslar uygulanmaktadır. Kurslara katılarak da Pilates eğitmeni olunabilmektedir. Kurslara katılım yoluyla eğitmen olabilmek için ilk şart lise mezuniyetinizin bulunmasıdır. Özelde bulunan çeşitli firmalar tarafından da kurslar uygulanmaktadır. Fakat özel olan firmaların kurs verebilme ve geçerlilik yetkisine sahip olabilmesi için, jimnastik federasyonu bilgi ve izni dâhilinde çalışıyor, yasal sorumluluklara uyuyor olması gereklidir. Fakülte eğitimiyle Pilates eğitmeni olabilmek için gerekli olan eğitim süreci dört yıllık eğitim zamanından oluşmaktadır.

Yüksekokullardan alınan eğitimler iki yıl kurs üzerinden alınan eğitim surecide, iki haftayı kapsayan bir süreçtedir. Teori ve uygulama olarak bilgiler verilen eğitim sonucunda başarı sağlayan kişiler belgeyi almaya hak kazanabilirler.  Verilen eğitimler kendi içerisinde, 1. Kademe Pilates Eğitmenlik Kursu ve 2. Kademe Pilates Eğitmenlik kursu olarak ayrılmaktadır. İçeriğinde verilen eğitimler, derecesi ve kapsamı açısından ayrı değerlendirmeye alınmaktadır.

Pilates eğitmeni olma şartları nelerdir?

Pilates eğitmeni olmak isteyen kişiler için, bir takım şartlar ve uygunluklar gerekmektedir. Bu şartlar;

  1. Pilates eğitmeni olmak isteyen kişinin, çalışmalarını sürdürebilmek için herhangi bir bedensel ve ruhsal rahatsızlığı bulunmamalıdır.
  2. Yasal olarak gerekli olan resmi gazetede yayınlanan şartların ve gerekliliklerin hepsine uygun olunmalıdır.
  3. Adli olarak herhangi bir ceza olmamış olmak ve sicilinin temiz olması gerekmektedir.
  4. Eğitim süreçlerinde, ilk yardım, spor fizyolojisi, spor beslenmesi, ekili eletişim, ikna kabiliyeti, anatomi eğitimi gibi derslerin alınmış olması ve bu eğitimlerden geçilmiş olması gereklidir.

Pilates eğitmeni çalışma koşulları

Pilates eğitmeni çalışma olanakları, görev alınan kuruma ve yoğunluk derecesine göre değişiklik göstermektedir. Tam zamanlı veya yarım zamanlı çalışma sistemi bu meslek için mümkündür. Pilates eğitimi, belirli miktarda kişi sayısıyla kişilere, kişiye özel egzersiz programlarıyla verilen bir eğitimdir. Bu yüzden insanlarla iletişim konusuna da dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Genellikle kalabalık ve çok sayıda kişinin bulunduğu ortamlarda çalışılmaktadır.

Bu yazımızda sizler için; Pilates eğitmeni nasıl olunur?  Pilates eğitmeni olma şartları nelerdir? Soruları hakkında bilgiler aktardık konular hakkında, sormak istediğiniz soru, görüş veya önerileriniz olursa, bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…