Ana Sayfa Meslekler Suç Bilimci, Kriminolog Ne Kadar Maaş Alır, Ne Kadar Para Kazanır?

Suç Bilimci, Kriminolog Ne Kadar Maaş Alır, Ne Kadar Para Kazanır?

1,761
Suç Bilimci Maaşları

Kriminoloji ya da suç bilimi suçun ve olayların açıklamasını yapan, suçlu davranışların nedenlerini inceleyen, suçun önlenmesi ve suçlarla mücadele ile ilgilenen bir bilimsel öğretidir. Suç bilimci ; kriminoloji ilmini kullanan kişilere verilen isimdir. Kriminoloji yani Suç Bilimi sözcüğünün mucidinin kim olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte isim babalığının çoğunlukla bir fransız doktor tarafından konulduğu düşünülmektedir.

Kriminoloji çoğunlukla bir gözlem bilimi olarak kabul edilmesine rağmen uyumlu bir strateji belirlenmesi ile toplumun suç karşısındaki tepkisinin derinlemesine değişmesine öncelik ederek toplumu daha huzurlu bir zemine oturtmasında ana damar olma vasfını gösterebilir. Suç Bilimi yalnızca ceza hukukunun yetersizliklerinden doğmakla kalmamış, onun yenilenmesinin koşullarını da belirlemede aktif rol almıştır.

2021 Suç Bilimci Maaşları Ne Kadar?

Suça karşı açılmış savaşın yetersizliklerinden doğmuş olan kriminoloji günümüzde hala daha tam olarak yerine oturamamıştır. Bunda bilim dalının yeterince bilinemeyişi ve siyasetçiler tarafından gevşek politikaların uygulanmasına dayanmaktadır. Suçla mücadele edebilmek için suçu tanımanın önemli olduğunda yola çıkacak olursak özgürlükçü anlayışa dayalı bir bilim ile huzur topluma ulaşmak zor olmasa gerekir.

2021 Kriminolog Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde henüz tam olarak iş sektörü haline gelmemiş olmakla birlikte genel olarak kolluk kuvvetleri ( polis , jandarma vb ) tarafından adli tıp kurumları ile ortak çalışmalar yürütülerek faaliyetini sürdürmektedir. Olay yeri inceleme suç biliminin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

2021 yılı Adli Tıp Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Adli Tıp Uzmanları maaşları 4000 tl ile 5000 tl arasında değişmekte olup, kurum içi performans değerlerine göre büyük oranlarda değişkenlik göstermektedir. Yurt dışında ise Suç bilimci olarak geçen kişilerin aylık ücretleri 5000 dolar ile 10000 dolar gibi yüksek rakamlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…