Ana Sayfa Meslekler Yüzme Hakemi Nasıl Olunur?

Yüzme Hakemi Nasıl Olunur?

721
Yüzme

Günümüzde nüfus arttıkça, bu doğrultuda farklı iş kolları da oluşmaktadır. İyi miktarlarda kazanç sağlayabileceğiniz ve diğer meslek dallarına göre nispeten daha az yoğunluğun olduğu bu meslek dallarını www.elemanuzman.com olarak “Meslekler” kategorimizde sık sık incelemekteyiz. Bu yazımızda da yine bu mesleklerden bir tanesi olan yüzme hakemliği konusunu irdeleyeceğiz. Yüzme hakemi, yüzme müsabakalarında hakemlik ile görevlendirilmiş olan kişidir. Aday hakem, il hakemi, ulusal hakem ve uluslararası hakem yani fina hakemi olarak kendi içerisinde 4’e ayrılmaktadır. Bir müsabakada ise, diğer spor müsabakalarının aksine çok sayıda hakem yer almaktadır. Başhakem, stil hakemi, çıkış hakemi, şef dönüş hakemi, dönüş hakemi, şef varış hakemi, varış hakemi, şef vakit hakemi, vakit hakemi ve irtibat hakemi bir yüzme müsabakasında yer alır. Peki yüzme hakemi nasıl olunur? Yüzme hakemi olmak için sağlamanız gereken şartlar nelerdir?

Yüzme Hakemi Olma Şartları Nelerdir?

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • 18 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olmamak,
 • Sağlık durumu hakemlik yapmaya uygun olmak,
 • Ceza kurullarından 3 ay veya daha fazla ceza almamış olmak,
 • Ağır hapis veya bir yıldan fazla yahut yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezasıyla hükümlü bulunmamak
 • Türkiye Yüzme Federasyonu hesabına ücret yatırmaları gerekmektedir.

Yüzme Hakemi Olmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Dilekçe (Kursun açıldığı İlin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne verilecek)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Doğum tarihindeki ay ve güne bakılmaksızın yıl itibariyle 18 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olmamak)
 • 2 adet Fotoğraf
 • Diploma fotokopisi (En az lise ve dengi okul)
 • Doktor Raporu (Sağlık durumu hakemlik yapmaya uygun olmak)
 • Spor İl Müdürlüğün’den ceza yazısı (Ceza kurullarından 3 ay veya daha fazla ceza almamış olmak)
 • Adli Sicilden Sicil Kaydı (Ağır hapis veya bir yıldan fazla yahut yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezasıyla hükümlü bulunmamak)
 • Ücret Makbuzu

Yüzme Hakemi Nasıl Olunur?

Yukarıda başvuru şartlarını sağlayan adaylar, istenilen belgeleri de temin etmelerinin ardından yüzme hakemi başvurusu yapabilmektedirler. Yüzme hakemi olmak isteyen bireyler, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından açılacak olan yüzme hakemliği kurslarını takip etmeleri gerekmektedir. Bu kurslar genel olarak çoğu ilimizde açılmaktadır. Şayet ilinizde bu kurs açılmaz ise farklı bir ildeki yüzme hakemliği kursuna da başvuru yapabilirsiniz. İstenilen belgeler ile beraber bu kursa başvuru yapmalısınız. Ardından yaklaşık 4 ile 5 gün süren hakemlik eğitimlerine katılmalı ve akabinde yazılı ve sözlü sınavlara girmelisiniz. Bu aşamalardan başarı ile geçen adaylar yüzme hakemi olarak müsabakalarda görev alabilmektedir.  Daha sonra da maçlara atamalarınız gerçekleştirilir ve müsabakalarda görev almaya başlarsınız. Aday hakem olarak başlayacağız hakemlik serüveni, maçlarda görev aldıkça ve başarılı işler çıkardıkça uluslararası hakemliğe kadar devam eder.

Yüzme hakemi olmak istiyorum, nasıl olurum?

Federasyon tarafından almış olduğumuz bilgilere göre yüzme hakemliğinde çok sayıda hakem eksiği bulunduğu belirtilmiştir. Bu yüzden bu hakemlik çeşidine başvuruda bulunarak kısa zaman içerisinde görevlendirilerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu yazımızda yüzme hakemliği konusunda çeşitli bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

One Comment

 1. Candaş Ağırdaş

  1 Ocak 2017 at 23:20

  Merhabalar
  Yüzme hakemliği kursları için Türkiye Yüzme Federasyonu’nun sitesini takip etmem önerildi.
  Ancak bununla ilgili bir kaynak ya da bilgi bulamadım ne yazık ki!
  Bunun hakkında nasıl bilgi edinebilirim.
  Eğer mümkünse konu hakkında beni aydınlatmanızı rica ederim.
  Saygılarımla

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…