Ana Sayfa Meslekler Anestezi uzmanı nasıl olunur?

Anestezi uzmanı nasıl olunur?

265
Anestezi uzmanı

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanı; anestezi işlemini gerçekleştiren kişidir. Anestezi uzmanı mutlaka konusunda yetkin ve eğitimli biri olmalıdır. Anestezi doğru uygulanmaması halinde kişinin beyninde hasar yapabilir, ameliyat sırasında kişinin uyanmasına ve büyük acılar çekmesine neden olabilir hatta ölümlere dahi yol açabilir. Anestezi uzmanları ameliyatı gerçekleştiren doktor kadar büyük bir önem taşımaktadır. Konusunda uzman bir anestezi uzmanı ve teknisyen ekibi her hastane tarafından aranan bir nimet demek mümkündür.

Anestezi uzmanı olma şartları nelerdir?

Anestezi uzmanı olmak isteyen kişilerin mutlaka olmazsa olmaz olarak nitelendirilen özelliklere sahip olması gereklidir; kişinin teknik bilgileri bilmeden alaylı olarak yapabileceği ya da kendi kendine öğrenebileceği bir meslek değildir.

  • Kişinin tıp fakültesi eğitimi alması gereklidir,
  • TUS ile anestezi uzmanı olmayı seçmesi gereklidir,
  • 4 sene anestezi asistanı olarak iş görmesi gerekmektedir,

Kişinin 4 senelik asistanlığından sonra anestezi uzmanı olması mümkündür.

Birçok özel üniversite ve devlet üniversitesinde anestezi uzmanı yetiştirilmektedir.

Bazı kişiler anestezi ile narkozu karıştırdığı için 2 senelik okullar sayesinde de bunu sağlayabileceğine inanmaktadır fakat narkoz ile anestezi oldukça farklı iki bölümdür.

Tıp fakültesini kazanmanız için mutlaka YGS ve LYS sınavlarının sayısal bölümlerinde iyi bir puan elde etmeniz gereklidir. Hangi üniversitede eğitim aldığınız değil kendinizi ne denli geliştirdiğiniz bu aşamada büyük bir önem taşımaktadır. Bir kişinin anestezi uzmanı olması için minimum 10 senesini vermesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…