Ana Sayfa Meslekler Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

3,197
Basketbol hakemi

Basketbol, ülkemizde son yıllarda gelişme kaydeden spor dallarından bir tanesidir. Yapılan yatırımların miktarının arttırılması, her ilde amatör veya profesyonel basketbolcuların sporlarını gerçekleştirmesi için çeşitli salonların açılması bu alanda oldukça etkili sonuçlar verdi. Ülkemizdeki basketbol takımları çeşitli uluslararası şampiyonalarda, birçok başarıya imza attı. Her geçen gün gelişimini sürdüren bu sporun bir alanını da basketbol hakemleri oluşturuyorlar. Kuşkusuz en zor görevlerden birisini icra eden ve oldukça dikkatli olmak zorunda olan basketbol hakemliği de bu sporun gelişmesi ile beraber popülerliğini arttırmış gözüküyor. Türkiye Basketbol Federasyonu yani TBF bu alanda yapmış olduğu çalışmalarının devam edeceğinin sinyalini yapmış olduğu açıklamalarda açıkça belirtiyor. Peki basketbol hakemliği mesleğini icra etmek isteyen bireyler başvurularını nasıl, nereye yapmalılar? Basketbol hakemi olmak için gereken şartlar neler? Kimler basketbol hakemi olabilir? Basketbol hakemi nasıl olunur? Hepsi ve daha fazlasına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Basketbol Hakemi Olma Şartları Nelerdir?

Nasıl basketbol hakemi olunur bahsetmeden önce, basketbol hakemi olmak isteyen adayların sağlaması gereken bazı şartlar bulunduğunu hatırlatmak gerekmektedir. Kimler basketbol hakemi olabilir aşağıda maddeler halinde verdik.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak
 • 17 yaşından küçük, 30 yaşından büyük olmamak
 • Sağlık durumunun hakemlik yapmaya elverişli olduğunu doktor raporu ile belgelemiş olmak
 • Yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hüküm giymemiş bulunmak
 • Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü veya Federasyon tarafından altı ay veya daha fazla ceza verilmemiş olmak

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Spor Servisi bünyesinde bulunan müdürlükten basketbol hakemi olmak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirmenizin ardından basketbol hakemliği kursunun başlamasını beklemeniz gerekmektedir. Basketbol hakemliği kursu yaklaşık olarak 3 ile 4 gün aralığında süren ve teorik olarak işlenen bir kurstur. Kursun son gününde yaklaşık olarak 1 saat süren bir sınava tabi tutulursunuz. Sınavda %70 başarı puanını elde etmiş olan öğrenciler, sınavı başarı ile geçmiş ve basketbol masa aday hakemi olmaya hak kazanmış demektir. Bazı illerde de basketbol saha hakemliği kursları ile almış olduğunuz eğitim beraber verilmektedir. Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne bizzat başvuruda bulunarak şehrinizde açılan kurslar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şehrinizde herhangi bir kurs açılmamış ise başka illere de basketbol hakemi olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Basketbol hakemliği, futbol hakemliğinden çok daha geniş, detaylı ve zorlu bir süreci kapsamaktadır. Basketbolun çok fazla kural içermesinden ve elit bir spor dalı olmasından dolayı hakemlerin görevleri de ağır ve stresli olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı basketbol hakemi olmaya karar vermeden önce, iki kez düşünmeniz gerekmektedir. Basketbol hakemliği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

One Comment

 1. bünyamin KANŞİRAY

  25 Ocak 2018 at 19:34

  BİTLİSTE KURSLAR BULUNMAMAKTA.BENİM NE YAPMAM NE GEREKİYOR
  ALRTYAPIDA OYUNCUYDUM. YAŞIM 19 BEN ALABİLİRMİYİM

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…