Ana Sayfa Meslekler Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

5,290
Futbol hakemi nasıl olunur?

Futbol müsabakaları, oyun kurallarının uygulanması için tam yetkili olarak görevlendirilen bir hakem tarafından yönetilmektedir. Bir futbol maçında 1 ana hakem, 2 yardımcı hakem ve dördüncü hakem olmak üzere toplamda 4 hakem görev almaktadır. Günümüzde dünyaca ünlü Türk hakemler bulunmaktadır. Cüneyt Çakır bu alanda bilinen en iyi futbol hakemimiz olarak öne çıkmaktadır. Hakemlik mesleği kazanç olarak bireyleri oldukça tatmin etse de, bu mesleğe sadece kazanç olarak bakmamak çok önemlidir. Ülkemizde futbol ateşli taraftarların ve zor bir atmosferin önünde oynanmaktadır. Bu atmosfer hakemlik yapmayı oldukça zor bir hale getirmektedir. Soğukkanlı, sabırlı bireylerin bu mesleği tercihi bu yüzden oldukça önem arz etmektedir. Tüm olumlu ve olumsuz yönlerini tartmanızın ardından “Hakem olmak istiyorum, nasıl olabilirim?” diyen vatandaşlarımız için hakem olmak için aşmanız gereken tüm adımları bu yazımızda sıraladık.

Hakem Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Hakem olmak için sağlamanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle hakem olmak için başvuruda bulunmadan önce bu şartların sağlayıp sağlamadığınıza bakmanız gerekmektedir.

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Çizgi hakemliği, gözlemci hakemlik ve kule hakemliği kursları için, en az ilköğretim mezunu olmak, yıl olarak 15 yaşında olmak,
  • Hakemlik yapmasına engel sağlık sorunu ve fiziki bir engel bulunmamak,
  • Disiplin veya Ceza Kurullarından bir defada altı aydan fazla süre ile ceza almamış olmak,
  • Altı ay veya daha fazla hapis cezası veya yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezası ile hükümlü bulunmamak.

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Yukarıda başvuru şartlarını sağlayan bireyler hakem olmak için aşağıda bağlantı adresini de vermiş olduğumuz Türkiye Futbol Federasyonu resmi web adresi üzerinde yer alan Herkes İçin Futbol yani HIF hakemliğine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Hakemlik Başvuru Formu İçin TIKLAYIN

Vermiş olduğumuz bağlantıdan Türkiye Futbol Federasyonu sitesine giriş yapmanızın ardından “Hakem Kurs Başvurusu” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu bölümde adaylar için kurs takvimleri yer almaktadır. Sol tarafta “Detay” tuşuna basmanızın ardından da kurs ücretleri ve genel bilgiler gözükür. Daha sonra size uygun olan kursu seçmenizin ardından “Katıl” butonuna basarak işleme devam etmelisiniz. Karşınıza çıkacak sayfada sizden aday kimlik bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi doldurmanız istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanızın ardından “Devam” butonuna basarak işleme devam edilmelidir. Karşımıza 4 adet belge istenilen bölüm gelecektir. Bu bölümde istenilen belgeleri tarayıcınız vasıtasıyla sisteme yüklemeniz ve ardından yine “Devam” butonuna basmanız gerekmektedir. Bu bölümde girmiş olduğumuz tüm genel bilgileri ve belgeleri kontrol edeceğimiz bölüm bulunmaktadır. Eğer girmiş olduğumuz bilgilerde veya Belgelerde herhangi bir eksiklik yok ise “Gönder” tuşuna basarak Kurs için Başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Sol üst köşedeki “Talebiniz İletildi” yazısını gördükten sonra Kurs için Başvurunuz Onay sürecine girecektir. Onay sürecinizi “Hakem Kurs Başvurusu” bölümüne girerek takip edebilirsiniz. Kurs Başvurunuz gerekli birim tarafından incelenerek en geç 48 saat içerisinde onaylanır. Onaylandıktan sonra isminizin sol tarafında bulunan “Sonuç” bölümünde katılımınızın onaylandığını görebilirsiniz.

HİF hakemi olmanızın ardından ilinizde gerçekleştirilen amatör ve özel turnuva maçlarında görev alabilirsiniz. HİF hakemleri belirli süre görev almaları ve bazı şartları sağlamalarının ardından il hakemi, daha sonra da bölgesel hakem, ulusal hakem, üst klasman hakemi ve Fifa hakemi olabilirler.  Futbolda başrol oynayan hakemler bu aşamalardan geçmektedir. Siz de futbol hakemi olmak istiyorsanız TFF resmi internet sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…