Ana Sayfa Meslekler DJ nasıl olunur? DJ olmak için ne yapmak lazım?

DJ nasıl olunur? DJ olmak için ne yapmak lazım?

975
DJ nasıl olunur?

DJ Nasıl Olunur?

DJ yani Disk Jockey; müziği kontrol ederek parçaların birbiri ile uyumlu haline gelmesini sağlayan ve kesintisiz olarak etkileyici müzik geçişleri yapan kişidir. DJ olan kişinin yaptığı işte uyum son derece önemlidir. DJ olmak isteyen kişinin mutlaka müzik kulağı olması ve bu işe yatkın olması gereklidir. Genel itibari ile DJ olan kişiler gece çalıştığı için bu işin getirdiği sorumlulukları ve çalışmak zorunda oldukları koşulları iyi bir şekilde analiz eden kişilerin DJ olması gerekmektedir.

Dışarıdan bakıldığı zaman son derece kolay ve eğlenceli görünen bu iş aslında büyük bir zaman dilimi harcanmadan başarılı olunabilecek bir iş dalı değildir. DJ olmak; pratik ve tecrübe gerektiren oldukça özel bir meslektir. Gereksinim duyduğunuz tüm elektronik aletlere sahip olmanız ya da bunları size sağlayacak bir yer bulmanız gereklidir. DJ olmak için gerekli malzemeleri almak istemeniz halinde belirli bir miktarda parayı gözden çıkarmanız şarttır.  

DJ olmak istiyorum; diyen kişilerin bilmesi gereken 5 kural…

DJ Olma Şartları Nelerdir?

DJ olmak isteyen kişilerin mutlaka belirli özellikleri olması gereklidir. Bu özellikler dünyaca ünlü bir DJ’de bulunduğu için bu kişiler son derece ünlü olmuş ve büyük kitlelere ulaşmıştır.

  1. Müzik kitlelerini tanımak; bu sayede kalabalığı nasıl coşturmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.
  2. Müziği iyi analiz etmek; tüm zamanların popüler müziklerini ve kitlelerin beğendiği müziklere yakın müzikleri iyi tanımanız gereklidir. Bu sayede şarkılar ile çok daha rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.
  3. Kalabalığın ilgisini çekmeyi öğrenmek; çalmaya başladığınızda insanların ilk anlardaki kadar eğlenmediğini fark ettiğinizde çalabileceğiniz bir favori şarkınız olmalı.
  4. Sevdiğiniz şarkıları insanların da sevip sevmeyeceğini anlamaya çalışın; sevdiğiniz şarkıyı doğru anda çalarsanız kişilerin şarkınıza olan tepkisini net bir şekilde anlayabilirsiniz.
  5. Eğlenmekten taviz vermeyin; DJ olmak için mutlaka eğlenmeniz lazım. Siz eğlenmezseniz kalabalığı eğlendirmeniz mümkün değildir.

DJ nasıl olurum?

DJ olmak için 2 yöntem vardır.

  1. Yöntem: Alaylı olarak tabir edilen ve yetiştirme usulü ile ilerlenen bir meslek türüdür. Dilerseniz bir DJ’den özel ders alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu aşamada özel ders alacağınız için harcayacağınız para biraz daha fazla olabilir.
  2. Yöntem: DJ kurslarına yazılabilirsiniz. DJ kurslarına yazılmanız halinde ne kadar verim alacağınız tamamen size bağlıdır. Kurslar 10 – 15 kişi arası olduğu için yeteneklerinizin ne kadar ileri seviyede olduğu göz önüne alınarak size hizmet verilir çünkü sizin iyi bir DJ olmanız kurumun reklamını yapar. Üst düzey bir yeteneğiniz yoksa çok verim alabileceğiniz bir yer değildir.

DJ olmak isteyen kişiler aynı zamanda konservatuar okuyarak kendilerini müzik kulağını geliştirmek anlamında çok daha ileri taşıyabilirler. Ritim duygunuzu ve müzik kulağınızı geliştirmeniz çok daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

Dünya çapında bu meslekte iyi olan kişilerin eğitimlerini yakından incelemeniz ve hayat hikayelerini inceleyerek, ilk zamandan bu zaman kadar olan eserlerini dinlemeniz de; sizin için oldukça iyi birer ders niteliği taşıyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…