Ana Sayfa Bilgi Bankası Freelance Nedir?

Freelance Nedir?

142
Freelance nedir?, freelance çalışmanın avantajları, freelance çalışmanın dezavantajları

Freelance Nedir?

Freelance, herhangi  bir kurum yada firmaya bağlı olmadan bağımsız çalışan kişi olarak dile getirilebilir. Türkiye de kelime karşılığı olarak serbest meslek çalışanı olarak adlandırılabilir. Daha rahat çalışmak amacı ile Freelance tercih edilmez gereklilikler ve koşullar doğrultusunda bu karar verilir. Freelance çalışmada herhangi bir patron bir kontrol birimi yoktur. Kişi bütün yönetimi tamamıyla kendisi üstlenir, çalışma planı ve işleyişini kendisine göre belirler. Ödemeler aylık düzenli bir maaş değil, proje bazında kişiye aktarılır. Freelance çalışanlar, yapacakları işin boyutunu iş yükünü kendileri belirler, yapabilecekleri kadar iş kabul ederek iş planını oluştururlar. Freelance çalışan herhangi bir saat sınırlaması olmaksızın almış olduğu işi zamanında teslim etmekle yükümlüdür. Hangi saat aralıklarında ne kadar çalışacağı, Freelance çalışanının kendisinin belirlediği bir unsurdur.

Freelance elaman çalıştırmak bazı firmaları, dönemlik olarak tercih ettiği bir yöntemdir.  Fazla iş yoğunluğu veya ayrıştırıcı kaliteli bir işlem gerekliliği sebebiyle firmalar Freelance çalışan arayışına girerler. Normalde ofiste bunun personele göre, daha sonuç odaklı ve hızlı çalışma Freelance çalışan tarafından sağlanabilir, bu durum patron için daha cazip gelir. Yapılacak ödemeler açısından da Freelance çalışanlar tercih sebebi olabilmektedirler. Ofiste bulunan personellerin maaşının gecikmesi sorun meydana getirecektir çünkü, tek geçim kaynağı çalıştığı firmadır. Ancak Freelance çalışan eleman için bu geçerli değildir. Geciken ödemeye bağlı kalmayıp, devamına farklı işler alıp belirli bir süre bekleme esnekliği gösterebilirler.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Freelance çalışmak, kendi içinde çeşitli avantajları bünyesinde bulundurmaktadır. Freelance çalışmak kişilerin, sadece kendi aldığı projeler için çalışacağı ve çalışma ortamını kendisini belirleyeceği için daha özgürdür. Yapacağı işlemleri seçme gibi bir özgürlüğü vardır, kontrol edilmeden kendi isteklerine göre çalışmalarını yönlendirebilir.  Herhangi bir baskı olmadığı için normal çalışana göre baskı açısından da daha rahattırlar. Kişiler herhangi bir firmada çalışırken de, ofis çalışma ortamından arta kalan zaman da uzmanlıklarının bulunduğu alanda Freelance çalışarak da bir kazanç elde edebilirler. Yer ve zaman kısıtlamasının olmaması, freelance çalışmanın avantajları içinde en önemli rahatlıklardandır.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Freelance çalışmak, daha özgür ve  daha rahat olsa da kendi içinde zorlukları da bulunmaktadır. Freelance çalışmanın dezavantajları, mutlaka kişiler üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Başlangıçta söyleyeceğimiz dezavantaj Freelance çalışmakta bir devamlılık söz konusu değildir. Yapılması gereken bir iş ihtiyacı olduğunda çalışılabilmekte, bir nevi iş kovalamak gerekmektedir. Bu sebepten de maalesef sürekli olarak bir gelir elde edileceğinin garantisi yoktur. Bunların yanı sıra Freelance çalışma da herhangi bir sosyal güvenlik de yoktur. Ancak kişinin kendi kazançları doğrultusunda yapacağı ödemelerle mümkün olabilmektedir.  Bir diğer dezavantaj ise, herhangi bir sözleşme veya yaptırım üzerinden çalışma prensibi belirlenmediği için, Freelance çalışanlar ödemelerini alma konusunda da sıkıntı yaşayabilirler. Bir ofiste çalışırken de ofisten arta kalan zamanda Freelance çalışılabileceğini söylemiştik, ancak çalışmış oldukları ofisteki süreç içerisinde, Freelance işlerinin yapılması doğru değildir. Patronunuz ofiste sorumlu olduğunuz görevler için, sizlere ödeme yapmaktadırlar. Ofis ortamında Freelance işlerinizi yaparak, kişisel amaçlarınız doğrultusunda zamanı harcayarak zaman hırsızı olursunuz. Bir yerde çalışırken Freelance işlerinizi yapamayacak olmanız dezavantajlar içerisindedir.

Freelance nedir?, freelance çalışmanın avantajları, freelance çalışmanın dezavantajları, Freelance yapılabilecek işler

Freelance Yapılabilecek İşler

Freelance yapılabilecek işler, oldukça fazladır ve sektörlere göre çeşitlilik göstermektedir. Sizler için bunlardan birkaç örnek;

 Freelance grafiker nedir?

Freelance grafiker herhangi bir kurum yada firmada çalışmayan, kişisel olarak ayrı iş alıp ücret karşılığında işlemin gerçekleştirilmesidir. Genel anlamda parça parça işler alınır ve parça başına ücretler, serbest piyasa dahilinde kişiler tarafından belirlenir.

Freelance tercüman nedir?

Freelance tercüman, herhangi bir tercüme firmasına bağlı olmadan, kişilerin istekleri doğrultusunda verilen metinlerin, çeşitli dillerde çeviri işlemlerinin yapılmasına denir. Genel anlamda fazla ücretlere tabii tutulduğu için, tercüman işlemlerinin freelance çalışanlara yaptırılması yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Freelance yazar nedir?

Freelance yazar, herhangi bir konu hakkında firmalar ile kişiler arasında yapılan anlaşmaların akabinde freelance yazarlar konuyu açıklayıcı, bilgi verici şekilde yazı yazarlar. Belirli bir ödeme karşılığında yapılan yazarlık hizmeti, ödeme konusunda karşılıklı anlaşma ile sağlanır. Yazılar, pazarlama hedefli, yada blog tarzında olabilir, bu kişilerin istekleri üzerine, freelance yazarın çalışmasıyla şekillenecektir.

Freelance fotoğrafçılık nedir?

Fotoğrafçılık bir kuruma yahut özel bir şirketle bağlantı olmadan,  freelance yapılabilecek işler içinde yer almaktadır. Özel davetler, özel günler için freelance fotoğrafçılık yapılarak, gelir elde edilebilmektedir.

 

Freelance nedir? Freelance çalışmanın avantajları nelerdir? Freelance yapılabilecek işler nelerdir? konusunda sizler için bilgiler aktardık bunların akabinde, Freelance Nasıl Olunur? Hakkında bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…