Ana Sayfa İşte Haberler Günlük 180-200 TL Yevmiyeye Çalışacak İşçi Bulamıyorlar

Günlük 180-200 TL Yevmiyeye Çalışacak İşçi Bulamıyorlar

Aydın ve İzmir illerinde kestane üretimi yapan üreticiler günlüğü mühendis maaşlarını geride bırakan yevmiyelerle çalışacak erkek işçi bulamıyorlar. Ağaçlara tırmanabilen ve denge sorunu olmayan işçiler günlük 200 TL'ye varan ücretler kazanıyorlar.

Kestane

Kestane üretimi ülkemizde en fazla Aydın ilimizde gerçekleştirilmektedir. Aydın ilinde kestane üretiminin başlaması ile ağaçlara tırmanabilen ve denge sorunu yaşamayan erkekler kıymete binmiş durumda. 10 metre ile 30 metre arasında değişen kestane ağaçlarına tırmanarak, kestane çırpan erkekler mühendisleri kıskandıran ücretler kazanmaktadır. Kestane çırpan bireyler günlük 180 ile 200 lira arasında değişen yevmiye almaktadırlar. Bu kişilerden tek talep edilen şey ise, ağaçlara tırmanmayı başarabilmeleri ve denge problemi yaşamamaları.

Kestane üreticileri, kestane hasadında zamanla kıyasıya bir yarış içerisinde olduklarını belirterek, en büyük sorunlarının maharetli işçi bulmak olduklarını belirtti. Aydın’ın Köşk ilçesi ile İzmir’in ödemiş ilçesi zirvesindeki Çatma Dağı’nın meşhur kestanecilerinden Aydın Gökçen, kestane hasadında çalışabilenlere mühendis maaşından daha fazla ücreti seve seve verdiklerini belirterek “Kestaneyi sağlıklı olarak hasat edebilmek için öncelikle yüksekliği 30 metreyi bulan ağaçlara tırmanıp bu ürünü sırıkla çırpmak gerekiyor. Bu işi yapabilecek kişide aranan iki özellik var. Biri ağaca tırmanabilecek, diğeri de dalın üzerinde hem sırık sallayıp hem de dengesini sağlayabilecek. Bu iki özelliği taşıyanlara hasat sezonunda mühendis maaşı veriyoruz. Yine de işçi sıkıntısı yaşıyoruz” dedi.

Ülkemizde her sene 65 bin tonun üzerinde kestane üretimi gerçekleştirilirken, bu üretimin büyük çoğunluğu İzmir ve Aydın illerinde yapılmaktadır. Bu bölgelerde yer alan ağaçlar da oldukça yüksek oldukları için, bu ağaçlara tırmanabilen ve kestanelere zarar vermeden hasat edebilen işçiler oldukça kıymete biniyorlar. Bu kişilerin günlük yevmiyeleri ise mühendis maaşlarını geride bırakıyor.

 • 8
  Shares

DİĞER İŞÇİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, işçi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan işçi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

8 Comments

 1. erhan

  7 Aralık 2016 at 10:11

  Bu işi yapabilirim.

  Reply

 2. erhan

  7 Aralık 2016 at 10:12

  Ulaşın bana

  Reply

 3. Engin

  21 Ağustos 2017 at 23:57

  Bu iş benim ustalığımda, bana ulaşın

  Reply

 4. Adem

  19 Ekim 2017 at 20:02

  merhaba
  26 yasındayım.dogdugumdan beri koyde yaşıyorum.agaçlara rahatlıkla tırmanabiliyorum.bana ulaşırsanız memnun olurum.mail adresin:[email protected]

  Reply

 5. Sedat

  20 Ekim 2017 at 01:12

  İş ilani yok her yer haber

  Reply

 6. Burak Bardakci

  21 Ekim 2017 at 14:26

  Iletisim numarasi verebilirmisiz

  Reply

 7. Fath

  21 Ekim 2017 at 18:44

  Ulasabilecegimiz bir numara adres yokmu

  Reply

 8. Ramazan

  21 Ekim 2017 at 18:49

  Ismim ramazan .bu isi severek yaparim.numaram. 05347411880

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir