Ana Sayfa Meslekler Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Nasıl Olunur?

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Nasıl Olunur?

129
Tehlikeli işler

Günümüzde yeni iş fikirleri ve farklı iş kolları karşımıza çıkıyor. Bu meslek dallarından bir tanesi de son zamanlarda popülaritesini ciddi biçimde arttıran bir meslek olan güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı mesleğidir. Güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı kimyasal bir maddenin içerdiği potansiyel tehlikeleri ve bu kimyasal ürün hakkında çeşitli bilgiler sunan bir meslek çeşididir. Güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı kimdir bir önceki yazımızda detaylı olarak anlattık ve meslek hakkında detaylı bilgiler sunduk. Peki güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı olma şartları nelerdir? Kimler güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı olabilir? Nasıl olunur? Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Olma Şartları Nelerdir?

Yönetmelikte kimler güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı olabilir detaylı olarak ele alınmış. Buna göre aşağıda saymış olduğumuz kişiler bu belgeyi almak için başvuruda bulunabilirler.

 • Mühendislik Fakültesi mezunları,
 • Eczacılık Fakültesi mezunları,
 • Fen-Edebiyat Fakültesi veya Fen Fakültelerinin; Kimya, Fizik veya biyoloji Bölümü mezunları,
 • Kimya ile ilgili yüksek lisans, doktora yapmış kişiler.
 • Kimya ön lisans mezunu olup kimya sektörü üretim, laboratuvar, kalite kontrol ve benzeri bölümlerde en az bir yıl çalışmış kişiler,
 • Lise mezunu olup kimya sektörü üretim, laboratuvar, kalite kontrol ve benzeri bölümlerde en az beş yıl çalışmış kişiler,
 • Kimya teknik lisesi, kimya meslek lisesi ve benzeri liselerden mezun olup kimya sektörü üretim, laboratuvar, kalite kontrol ve benzeri bölümlerde en az iki yıl çalışmış kişiler.

Adaylardan bunun haricinde özel bir şart istenmemektedir ancak bazı kimyasallara karşı olabilecek hassasiyet (Alerji gibi) sonucu meydana gelebilecek durumlardan başvuru sahibi sorumludur.

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Nasıl Olunur?

Güvenlik bilgi formu, tehlikeli maddelerin ve müstahzarların; özelliklerine ilişkin ayrıntılı bilgileri, alınacak güvenlik önlemlerini ve çevre ve insan sağlığının olumsuz etkilerinden korunmasına yönelik gerekli bilgileri içeren belgedir.

Güvenlik bilgi formları, akredite olmuş kuruluş tarafından belgelendirilmiş kişiler tarafından hazırlanır. Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar, TÜRKAK tarafından akredite olmuş NBC Belgelendirme Eğitimi LTD ŞTİ ile Odamız arasında yapılan protokol kapsamında NBC Belgelendirme Eğitimi LTD ŞTİ  tarafından düzenlenecek sınava girerek “Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı” belgesine sahip olabilecektir. Adaylardan sınava başvuru sırasında bazı belgeler istenmektedir. Bunlar;

 • Katılımcılar için nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Mühendis olmayanlar için diploma fotokopisi
 • Eğitim ücreti makbuz veya dekontu
 • Tecrübesini gösteren belge

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Sınavı

Sınav her sene belirli bir zamanda yapılmaktadır.  2018yılı için adaylardan sınava katılım için istenen ücret 250 TL olarak belirlenmiştir. Sınav, Sakarya Üniversitesi- Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM), 4-5 Şubat 2018 tarihlerinde, Sakarya Üniversitesi Kampüsünde gerçekleştirecek. Sınav hakkındaki tüm detaylı bilgilere ve başvuru işlemlerine http://www.gbf.sakarya.edu.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…