Ana Sayfa Meslekler Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Nedir? GBF Hazırlayıcısı Ne İş Yapar?

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Nedir? GBF Hazırlayıcısı Ne İş Yapar?

267
Tehlikeli işler

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Kimdir?

Teknolojinin gelişmesi ve nüfusun hızla artması ile günümüzde yeni meslek dalları türemeye başladı. Gelecekte var olması muhtemel ve az bilinen meslekleri www.elemanuzman.com olarak sık sık sitemiz üzerinde değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz. Bu sayede meslek seçimi sırasında farklı iş fikirlerine de göz atmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bu mesleklerden sonuncusu da güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı yani GBF hazırlayıcısı.

Geçtiğimiz günlerde Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik çıkarıldı. Bu yönetmelik ile yurt içindeki üreticilerin yanında yurt dışından gelen yani ithal edilen madde ve karışımlar için de güvenlik bilgi formu zorunlu hale getirildi. Bu değişiklik ile beraber güvenlik bilgi formu hazırlayıcılarının iş olanakları bir hayli artmış oldu ve piyasada neredeyse son dönemde en çok aranan elemanların başında yer aldılar. Peki güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı ne iş yapar?

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Ne İş Yapar?

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu yani MSDS kimyasal bir malzemenin içerdiği potansiyel tehlikeleri ( sağlık, yangın, reaktivite ve çevresel ) belirten ve bu kimyasal ürünlerin güvenli bir şekilde nasıl çalışacağını gösteren bir belge türüdür.  Aynı zamanda kimyasalın tehlikeleri, kullanım, depolama, taşıma ve acil durum prosedürleri hakkında bilgiler içerir. MSDS’ler malzeme hakkında malzemenin etiketinden daha çok bilgi vermektedir.

Malzeme güvenlik bilgi formu, işletmelerde kullanılan kimyasalların kullanımı ile ilgili risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi ve kontrolünde önemli bir rol oynar. Malzeme güvenlik bilgi formlarının amacı, bir işletmede kullanılan kimyasal maddelerle ilgili bilgiye çabuk erişim sağlamaktır. Bir işletmede kullanılan tehlikeli kimyasal maddelerin malzeme güvenlik bilgi formlarının bulundurulması, etkin bir yönetim için en önemli unsurlardan biri olup, tam bir sağlık ve güvenlik programının geliştirilmesi için önemli bir başlangıç noktasıdır. Bu belgeleri hazırlayan ve düzenleyen kimselere de biz güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı diyoruz. Bu belgeler ilgili maddelerin bulunduğu her iş yerinde bulunmak zorundadır.

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Nerelerde Çalışır?

GBF hazırlayıcısı hali hazırla yeni bir meslek dalı olarak karşımıza çıksa da, çıkarılmış olan son yönetmelikten sonra piyasada oldukça fazla GBF hazırlayıcısı açığı bulunuyor. GBF hazırlayıcıları bir firmaya bağlı olarak veya bireysel olarak çalışabiliyorlar. Bunun yanında GFB hazırlayıcılarına bir firma sınırlaması da konulmamış yani istedikleri kadar firmada iş bulabilirler. Bu sebeplerden de iş bulma olanakları bir hayli geniştir. Sektörün mevcut büyüklüğü de hesap edildiğinde çok sayıda üniversite mezunu GBF hazırlayıcısı olarak iş bulabilecek ve ciddi rakamlarda gelir elde edebilecek.  Bu yazımızda güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Güvenlik bilgi formu hazırlayıcısı olmak istiyorsanız hemen TIKLAYIN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…