Ana Sayfa Meslekler İlişki Uzmanı Nasıl Olunur?

İlişki Uzmanı Nasıl Olunur?

2,513
Aile resmi

Günümüz ilişkileri hayat şartlarının değişkenliği ve her geçen gün daha da zorlaşması sebebiyle oldukça fazla sıkıntılara gebe kalıyor. Kişilerin mutlu bir ilişki yaşamaları için aşmaları gereken engeller her geçen gün daha da artıyor. Kuşkusuz hayat kaygısı, iş yaşantısında yaşanan zorluklar, ailemiz arasında yaşanan sıkıntılar gibi çeşitli etkenler sebebi ile ilişkilerde ciddi olarak mutluluğu yakalayamıyoruz. Bu doğrultuda hayatımıza son zamanlarda yeni bir iş olanağı girmiş durumda. Bu yeni meslek grubumuzun adı da halk arasında ilişki uzmanı olarak geçiyor. İlişki uzmanı ayrıca ilişki danışmanıilişki terapisti gibi çeşitli isimlerle de anılıyor. İlişkiler arasındaki sorunları çözmede destek olan, yol gösteren kişi vasfında olan ilişki uzmanı nasıl olunur bu yazımızda detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir önceki yazımızdan ilişki uzmanı kimdir detaylı bilgi elde edebilirsiniz. İlgili yazıya ulaşmak için hemen TIKLAYIN.

Kimler İlişki Uzmanı Olabilir?

İlişki veya evlilik danışmanlığı ; sosyal, duygusal, cinsel, ekonomik ve görüş ayrılıkları gibi bir çok parametrelerde çatışan çiftlerin etkileşimlerini değiştirmeyi amaçlayan bir çalışma şeklidir. Amaç; çiftlerin birbirini daha iyi anlamasını sağlamak, uyumsuz davranış modellerini değiştirmek ve “ben” kavramları yerine “biz” ruhunu oturtabilmektir. İlişki danışmanları bu doğrultuda ortaya çıkmış bir meslek grubudur. Son dönemde televizyonlarda, gazetelerde, sosyal medyada tabir yerinde ise her yerde bu evlilik danışmanlarının reklamlarına denk geliyoruz. Peki ilişki uzmanı nasıl olunur?

İlişki Uzmanı Nasıl Olunur?

İlişki uzmanları, anlık cevap verebilen, ortam kontrolünü sağlayabilen, kendisinden emin, diksiyonu ve giyimine özen gösteren kimseler olmalıdırlar. Zaten hali hazırda görmüş olduğumuz ilişki uzmanlarının çoğunun bu duruma uyduğunu görebilmekteyiz. İlişki uzmanı olmak için ise okumanız gereken bir bölüm bulunmamaktadır. Yani yükseköğretim kurumlarında ilişki uzmanlığı veya benzer isimde bir bölüm henüz açılmadı. Ancak genel itibariyle ilişki uzmanlarının psikolog ve benzeri meslek dallarından çıktığını görebiliyoruz. Bu meslek dalları üzerine eğitim görmüş kişiler, insan psikolojisi üzerinde daha detaylı bilgi sahibi olmalarından dolayı, ilişki uzmanlığı mesleğinin gerekliliklerini daha iyi yerine getirebilmektedirler. Ancak herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olmamış kimseler bile ilişki uzmanı olabilir. Çünkü ilişki uzmanı sertifikası diye bir tabir bulunmamaktadır. Bu konuda tek şart, kendinizi bu meslek dalının gerekliliklerini yerine getirecek kadar geliştirmenizdir ve tabiki reklam. Çünkü siz ne kadar ilişkiler hakkında bilgi sahibi olsanız dahi, bu meslek dalında reklamınızı iyi yapmanız gerekmektedir. Güzel bir ofis, adınıza basılmış bir kart ve yerinde bir reklam çalışması ile çok sayıda müşteri hedefinize ulaşabilir ve tanınan, televizyonlara çıkan bir danışman olabilirsiniz.

İlişki uzmanlığı

Ancak siz değerli okurlarımıza tavsiyemiz, insan psikolojisini doğrudan etkileyen danışmanlık gibi bir mesleği profesyonel eğitim almadan kesinlikle yapmamanız yönündedir. Bunun için lise eğitiminizi tamamlamanızın ardından YGS ve LYS gibi yükseköğrenime geçiş sınavlarına katılmanız ve akabinde psikoloji, rehberlik gibi bölümlerine geçiş yaparak burada gerekli eğitimi aldıktan sonra psikolojik destek içeren bu mesleği yerine getirmelisiniz. İlişki uzmanlığı hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

2 Comments

 1. buse

  5 Şubat 2018 at 15:01

  peki ilişki uzmanlarının maaşları ne kadardır?

  Reply

 2. Anıl demir

  5 Kasım 2018 at 16:01

  Şuan 2100₺

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…