Ana Sayfa Meslekler İlişki Uzmanı Nedir? İlişki Uzmanları Ne İş Yaparlar?

İlişki Uzmanı Nedir? İlişki Uzmanları Ne İş Yaparlar?

621
Aile resmi

İlişki Uzmanı Nedir?

Ülkemiz nüfusu arttıkça, yaşam şartları ve teknoloji geliştikçe her gün  yeni bir iş kolu ile karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda yeni meslek dalları gelişiyor. Bu meslek dallarından bir tanesi ilişki uzmanlığı. İlişki uzmanları halk arasında ilişki danışmanı, evlilik terapisti, ilişki terapisti gibi farklı isimlerle de anılabiliyor. İlişki uzmanları genel itibariyle bir ilişkide ( evlilik, sevgililik vs.) sorunların çözümünden destekleyici yol oynayan, bir nevi danışmanlık hizmeti veren kimselerdir. Peki ilişki uzmanları ne iş yaparlar?

İlişki Uzmanları Ne İş Yapar?

İlişkiler her zaman ilk zamanki gibi gitmeyebilir. Çeşitli çözümsüzlükler ve umutsuzluklar yüzünü göstermeye başladığında ilişki mutsuz bir sona doğru gitmeye başlayabilir. Ancak sonu görünen bir ilişkiyi kurtarmak imkansız bir eylem değildir. İşte tam olarak bu noktada ortaya ilişki teparisti veya evlilik danışmanı dediğimiz meslek erbapları ortaya çıkmaktadır.  Peki ilişki uzmanı tam olarak ne iş yapar? Nasıl bir danışmanlık hizmeti sunulur?

Öncelikle şu konuyu idrak etmemiz gerekmektedir. İlişki uzmanları veya ilişki danışmanları çiftlerin yaşamış oldukları sorunları veya koşulları ortadan kaldırmazlar.

 • Ancak ilk olarak sorunu doğru tanımaya, çiftlerin veya ailelerin ne gibi sebeplerden dolayı bu sorunun ortaya çıktığını fark etmelerini, yaşanan sorun sebebiyle kimin hangi ihtiyaçlarının karşılanmadığının anlaşılmasına yardımcı olmaktadırlar.
 • Ayrıca çiftlerin veya ailelerin güçlü yönlerini fark etmelerini, soruna farklı bir perspektiften yaklaşmaları gerektiğini ve sorunların çözümsüz olmadığı konusunda çiftlerin ikna edilmesi gibi çalışmaları vardır.
 • Yapılan çalışmaların sürecinde aile üyelerinin birbirlerini ne şekilde desteklemeleri gerektiği yine ilişki uzmanları tarafından belirtilmektedir.

Çiftler ilişki uzmanlarına başvurarak sadece ilgili sorunun veya sorunların çözülmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da ilişkinin eskisinden daha mutlu, sağlıklı ve işlevsel olmasını da sağlayabilirler. İlişki uzmanlarının görevi her zaman ilişkinin devamını sağlamak değildir. İlişki uzmanları çift veya aile için en uygun çözümü bulma konusunda çalışmaktadırlar. Bazı çift ve aileler için bu ayrılık da olabilmektedir. Kuşkusuz bu durumu sadece ilişki uzmanı değil, aynı zamanda ailenin veya çiftin de düşünceleri ve istekleri doğrultusunda karar verilir. İlişki uzmanlarının vermiş oldukları danışmanlık hizmetinde hangi başlıkların yer aldığı aşağıda maddeler halinde kısa yazdık. Bu gibi durumlarda çiftler uzman bir ilişki uzmanına başvuruda bulunabilirler.

 • İlişki içinde yaşanan iletişim problemleri
 • İlgisizlik ve duygusal kopukluk
 • Kıskançlık ve güvensizlik
 • Anlaşılmama-değer görmeme duyguları
 • Tartışma ve çatışmalar
 • Öfke –kızgınlık-şiddet
 • Aldatma ve aldatılma sorunları
 • Kişisel sorunların ilişkiye yansıması
 • Çiftlerden birinin psikolojik sorunlar yaşaması
 • Evlilik hazırlıklarının ilişkideki dinamikleri etkilemesi
 • Ayrılma isteği

Bunun doğrultusunda bir ilişki uzmanına başvuruda bulunduğunuzda; danışmanlık süreci genelinde gerektiğinde tek, gerektiğinde çift olarak seanslar yapılır. Çeşitli metotlar ve psikodramalarla , ilişkideki sorunun özünü keşfetmek, bireylerin birbirlerini doğru anlamalarını ve kendilerini yeterli ifade etmelerini sağlamak ve sonuç olarak da problemi çözmek ve ilişkide kalıcı mutluluk sağlamak amaçlanır. Bireyler genel anlamda ilişkilerinde bir problem yaşıyorlarsa ve durumun kendilerinden kaynaklandığını düşünüyorlarsa bireysel yardım alabilirler. Bu yazımızda ilişki uzmanı kimdir? İlişki uzmanı ne iş yapar gibi ilişki uzmanlığı mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Ayrıca ilişki uzmanı nasıl olunur öğrenmek istiyorsanız hemen TIKLAYIN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…