Ana Sayfa Meslekler Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi Nasıl Olunur?

196
Bekçi

Bekçiler, köy ve emniyet teşkilatımızda görevli olan ve halkın can, mal güvenliğini sağlamakla görevli bulunan kişilere denilmektedir. Bekçiler ülkemizde çok uzun süreler hizmet vermişlerdir. Görev süreleri boyunca halka en yakın kolluk kuvveti olmuşlar, sadece halkın can ve mal güvenliği ile değil, görevi olmadığı diğer çok sayıda konuda da yardımcı olmaya çalışmışlardır. Ancak daha sonra görevleri iptal edilmiş ve kadroları kaldırılmıştır. Geçtiğimiz senelerde genel talepler doğrultusunda bekçiler yeniden görev almaya başlamışlardır. Bunun akabinde de çok sayıda bekçi alımları gerçekleştirilmiştir. Bir önceki yazımızda bekçi kimdir detaylı olarak anlattık. Peki bekçi nasıl olunur? Bekçi olmak için gereken şartlar nelerdir?

Bekçi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bekçi olmak için sağlamanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Aşağıda saymış olduğumuz şartları sağlayan kimseler bekçi olarak görev alabilirler.

  • Türk vatandaşı olmak
  • İlkokulu bitirmiş olmak
  • Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak
  • Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu tarafından verilmiş raporlarla tevsik edilmiş olmak
  • Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48’nci maddesindeki şartları taşımak
  • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak

Bekçi Nasıl Olunur?

Vermiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız, bekçi olmak için bekçi alımı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü, valilikler ve belediyeler sık sık bu ilanları yayınlamaktadır. Bu ilanlara www.elemanuzman.com üzerinden yayınlamaktayız. Bizleri sosyal ağlardan takip ederek bu ilanlara ulaşabilirsiniz. Bekçi olmak için aranan şartlar arasında KPSS şartı bulunmamaktadır. Genel itibariyle mülakat ve özel yetenek sınavları akabinde bekçiler kadroya alınmaktadırlar. Nasıl bekçi olunur konusu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bekçi maaşları başlıklı yazımızı okuyarak bekçilerin ne kadar para kazandıklarını da öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…