Ana Sayfa Bilgi Bankası İş Yemeğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İş Yemeğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

796

Geçtiğimiz dönemlere göre, mevcutta var olan iş dünyası için,  iş etiketi kavramı meydana gelmiştir. Bu kavram kendi içinde birçok unsuru kapsamaktadır. Bunlardan en önemlisi iş yemekleridir. İş yemekleri esnasında ki başarınız, firmanızı sunuşunuzdur, hakkınızda ilk izlenim iş yemeğinde oluşacaktır.  Firmanız için oldukça önemli olan iş yemeği, özenle düzenlenmeli iş yemeğinde dikkat edilmesi gerekenler konusuna, hassasiyet gösterilmeli ve konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. İş yemekleri sayesinde, katılım ve katılım sağlayan kişilerin, uzmanlıkları ve görevleri hakkında bilgi sahibi olmanız daha çok bilgiye ulaşmanıza olanak sağlar ve özgüven açısından rahatlamanızı mümkün kılar.

İş yemeğinde dikkat edilmesi gerekenler

İş yemeğinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda, önemli noktalar vardır, doğru araştırmalı ve yeterince bilgi sahibi olmalısınız, bu şekilde olduktan sonra rahat davranışlar sergileyebilirsiniz. İş yemeği olarak bahsi geçen kavramda amaç, sadece yemek yemek değil iş hayatınızda nasıl olduğunuz, yaptığın işlere hakimiyetinizi gösterebilmektir. Bu sebepten firmanızı sunarken rahat davranışlar sergilemeniz, karşı tarafa işinize ne derece hakim olduğunuzu ve ilginizi gösterecektir.  İş yemeğinde, mekanın seçimi sunulacak yiyeceklerin belirlenmesi davet sahibinin vereceği kararlar doğrultusunda belirlenecektir. Olumlu sonuca ulaşabilmek için bu belirlemeler fazlasıyla önem arz etmektedir. Davetli içinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Mesela iş yemeğine doğru zamanlama da gitmek karşı firmada bir değerdir, olabildiğince zamanında katılım sağlanmaya çalışılmalıdır.

 • Yemek sırasında, yapacağınız iş konuşmalarınız hakkında, sunmanız gereken dokümanlar olabilir, bunları öncesinde istişare edip yanınıza bulundurmalısınız, bunun yanı sıra hem sizin hem karşı tarafın iletişiminize zarar verecek çevre unsurları kullanımına dikkat etmelisiniz mesela buna örnek olarak, telefonu verebiliriz.
 • Yemek esnasında çatal,kaşık kullanımı da yiyeceklerinizin parçalar halinde yenmesi de aynı şekilde dikkat edilmesi gerek konular içerisinde yer almaktadır. Bu düzende olmanız, meydana gelme ihtimali olan yemek kazalarını engelleyebilir.
 • İş yemeği için sıkıntılı olan anlardan biri, yemeğe ilk kim tarafından nasıl başlanacağı kaygısıdır. Katılım sağladığınız yemekte herhangi bir konuşmacı varsa konuşmasının bitmesini beklemeli, eğer bir konuşmacı yoksa karşı tarafın yemeğe başlamasını beklemeniz doğru tercih olacaktır.
 • Davet eden taraf siz iseniz oturma planı ayarlamasını da siz yapmalısınız.
 • Yemek yerken karşınızda ki kişiyle göz teması kurmanız gerekir bu durum iletişimi güçlendirmek açısından önemlidir.
 • Normal hayatınızda da olması gerektiği gibi, iş hayatı için düzenlenen iş yemeklerinde de sofra kurallarına uymalı, ağzınızda bir şey varken kesinlikle konuşmamalısınız.
 • Çatal, kaşık, bıçak kullanımı da oldukça önemlidir, tabağınıza doğru, yani içe doğru durmasına özen gösterin.
 • Yemek yeme hızınızı, olabildiğince  görüşmede birebir karşılıklı olduğunuz kişiye göre ayarlamaya özen göstermeli, daha hızlı yada daha yavaş tamamlama noktasına dikkat etmelisiniz.
 • Eğer yemeğe davet edilen kişi sizsiniz, menüdeki yemeklerin fiyatlarına dikkat etmeli, en pahalı yemeği seçmemeye dikkat etmelisiniz.
 • İçecek olarak seçiminiz alkollü içecek olacaksa bu kararı davet eden tarafa bırakmanız gerektiğini unutmayın öncelikle bu şekilde sipariş vermeyin.
 • Yemek yeme esnasında oturuşunuz dik olmalı, dirseklerinizi vücudunuza paralel tutmalısınız.
 • Masada ihtiyacınız olan şeye, oturduğunuz yere göre uzak kaldıysanız, uzanmak yerine daha yakın duran herhangi birinden rica etmelisiniz.
 • Yemeğin tadına bakmadan öncesinde baharat ve tuz atma gibi bir şeyden kaçının tattıktan sonrasında gerekli görürseniz yapın.
 • Masada bulunan yiyecekleri ellerinizi kullanarak yemekten kaçının, sadece ekmek yerken koparmak için ellerinizi kullanmaya özen gösterin.
 • Yemek esnasında, masada kesinlikle sigara içmeyin, hatta teklif dahi etmeyin.
 • Kendinizle ilgili kişisel düzenlemeler yapmaktan kaçının buna örnek olarak  saçlarınızla oynamanızı verebiliriz.
 • Yemeğiniz tamamlandıktan sonrasında el sıkarak vedalaşın ve iş yerinize dönmenizin akabinde, ilgili firma yada kişiye teşekkür mesajını mutlaka gönderin.

İş yemeği davetinde nasıl giyinilir?

Bütün bunların yanı sıra iş yemeği davetinde nasıl giyinilir konusu da oldukça ihtiyaç duyduğunuz konulardan biri olsa gerek,  bu konuyu yazımızın devamında sizler için ayrıca ele alıyoruz.

is-yemeginde-nasil-giyinilir-erkekler

İş yemeğinde ne giyilir? Sorusunun cevabı tek bir şekilde bir kalıp halinde yoktur. Bu soru hem kadınlar hem erkekler için ayrı ayrı merak edilir ve sorgulanır. İş yemeğinde ne giyilir erkekler tarafından da düşünülür, iş yemeğinde ne giyilir kadınlar tarafından da fazlasıyla merak edilir,  düşünülür. Bunun için ilk aşama görüşmenin hangi saat aralığında yapılacak olmasıdır,  sabah yapılacak olan görüşmeler akşam üzeri yapılacak görüşmelere göre, değişiklik gösterecek kıyafetler seçmeniz doğru olabilir. Görüşmeye gittiğiniz işin kendince gerektirdiği yapıya göre giyinmeniz de belirleyici bir unsurdur. Belirleyici bir diğer önemli unsurda iş yemeği yenilecek olan mekana göre giyinmeniz de gereklidir. Mekana göre, fazla şık yada fazla klasik olmamalı absürt bir görüntüye sebebiyet vermemelisiniz. Öncesinde mekan hakkında yapacağınız ufak bir araştırma, tarz olarak nasıl seçim yapacağınız konusunda kolaylık sağlayacaktır. İş yemeği davetinde nasıl giyinilir, konusunda içiniz rahat bir hale gelebilirsiniz.

is-yemeginde-nasil-giyinilir-kadinlar

 

İş yemeğinde erkeklerin ne giyeceği konusunda önerimiz;  daha koyu renkler siyah, lacivert, kahverengi tarzda giyinmeyi tercih ediniz. Bu tercihiniz sizi daha ağır ve kendinden emin bir hale getirecektir. Ancak bu seçimi iş yemeğiniz akşam saatlerinde ise tercih ediniz, bir kahvaltı yada öğle yemeğinde yapacağınız iç görüşmesi için, daha açık renkler biraz klasik bir giyim tercih edebilirsiniz. İş yemeğinde ne giyilir erkekler sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz, bu seçimleri tercih etmelerini önerir, profesyonel bir görüntü meydana getirilmesi gerektiğini hatırlatırız. İş yemeğinde ne giyilir kadınlar sorusuna vereceğimiz öneriler ise şu şeklide olabilir; aynı şekilde kadınlar içinde iş yemeğinin akşam yada gündüz olması, değişkenlik içerebilir, akşam olan bir iş yemeğinde koyu yeşil gibi renkleri tercih edebilir, ayakkabı ve çantanız üzerinde hoş bir kombin meydana getirebilirsiniz.saçınız ve doğru makyajda doğru görüntüye ulaşmanıza olanak sağlayabilir. Sabah ve öğle saatlerinde olan iş yemeklerinizde, bayanlarda daha klasik parçaları kombinleyerek tercih edebilirler. Fazla spor ve eşofman tarzında olmamasına özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…