Ana Sayfa Bilgi Bankası İş Yerinde Mutlu Olmanın Yolları

İş Yerinde Mutlu Olmanın Yolları

105
İş Yerinde Mutlu Olmanın Yolları

İş Yerinde Mutlu Olmanın Yolları

Günümüzde çoğunlukla kişilerin çalışmış oldukları iş yerine karşı rahatsızlıkları, geçtiğimiz yıllara göre daha fazla gözlemlenmektedir. İş yerinde mutlu  olmanın yolları konusunda, öneri ve ipuçlarını yazımızda bulabileceksiniz. İş yerinde mutlu olmanın yollarını hakkında verilecek önerilere başlamadan önce,  iş yerinde mutsuzluğun nedenleri konusu ele alınacaktır.

İş Yerinde Mutlu Değilim

İnsanların artık eskiye nazaran daha mutsuz çalıştığı yapılan araştırma sonuçlarında, görülmüştür. İş yerinde mutlu değilim yakınması çevremizden de çoğu zaman duyduğumuz kelimeler arasında yer almaktadır. Kişiler yapmış oldukları işi sevmiyor, maddi anlamda var olan gereklilikler için, çalışmalarını sürdürmek zorunda kalıyorlar. Bu durumda da mecburi olarak yapılan çalışmalar, severek yapılmasından ziyade zoraki olarak yapılıyor.

İş Yerinde Mutsuzluğun Nedenleri

İş Yerinde Mutsuzluğun Nedenleri Nelerdir?

  • Çalışılan sektör yada firma hakkında, devamlılığın olmayacağı kaygısı.
  • Çalışırken işten çıkarılma, işini kaybetme korkusu.
  • Kişisel anlamda, çalışma ortamının elverişli olmaması, rahatsızlık verici olması.
  • İş yerinde bulunan diğer çalışanların veya yönetimdeki kişilerin, tavır ve duruşları.
  • Gereğinden fazla, iş yükü yüklenmesi ve fazla sorumluluk yüklenmesi.
  • Düzenli olmayan çalışma saatleri yada vara olan çalışma saatlerine uyulmaması.
  • Çalışma ortamında, kaliteli sosyal ilişkiler ve sosyal çevre edenememiş olmak.

İş yerinde mutsuzluğun nedenleri arasında yer almaktadır. Verilen maddeler haricinde, çalışma ortamında çalışma kültürü ve sosyal ortamın oluşturulamamış olması, kişilerde yalnızlık hissi uyandırmaktadır. Bu yüzden,  ilgili işe kendisini ait hissedememek ve zoraki çalışmak meydana gelmektedir. Kişiler böyle bir durumda çalışmak zorunda kaldıkları için, çalışmalarında ki başarı oranları ve verimlilikte doğru  orantılı olarak, olumsuz etkilenebiliyor. Söz konusu durum ne olursa olsun, kişilerin çalışmasına devam etmesi gerekliliği doğabiliyor ve işlerinden ayrılması gibi bir şey mümkün olamayabiliyor. O halde, mevcutta bulunan çalışma şartlarına, uyum sağlamaya çalışmalı, daha fazla keyif alabilecek, daha mutlu çalışılabilecek yeniliklere başvurulmalıdır. Kişinin elinden geldiğince yapacağı yenilikler çalışma hayatıyla birlikte yaşam kalitesini de artıracaktır. Çoğunlukla kişilerin iş yerinde olduğunun varsayıldığını düşünürsek iş yerinde olan, huzurlu ve rahat çalışmanın, sosyal hayatına da etki edeceği unutulmamalıdır. Muhakkak çalışırken mutlu olmak istersiniz, bunun için en fazla gerekli olan husus, kişinin kendi elindedir. Başlangıçta istekli ve hedefiniz için kararlı olmanız gerekmektedir. Devamında verilecek önerilerin adımları ile, daha mutlu çalışmanız mümkün olabilir. Peki kişiler iş yerinde mutlu olmak için neler yapabilir?

İş Yerinde Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

İş yerinde mutlu olmanın yolları hakkında bahsedilen maddeler;

Planlı çalışın:

Çalışmalarınıza başlamadan önce, günlük iş planınızı oluşturmalı geniş anlamda da haftalık olarak çalışmalarınızı programlayarak bir plana oturtmalısınız. Günlük planınızı oluşturmak için çalışmaya 10 15 dakika gibi bir süre, erken başlamalı, günlük planınızı oluşturmalısınız. Gün içinde yapılması gereken işlemlerin önemine göre önceliklerin olacağı bir sıralamayla planınızı oluşturmanız;  belirlenmiş olan hedeflere daha kolay ve daha düzenli ulaşmanız, planlı çalışma ile işinizi monotonluktan ve mutsuz çalışmaktan, uzak tutabilir.

Sürekli bilgisayara bağlı kalmayın:

Çalışmalarınızın büyük bir miktarını bilgisayar üzerinde yapıyor olabilirsiniz. Genellikle, hep bilgisayar başındayım, başımı kaşımaya vaktim yok gibi yakınmalarınız bulunuyor olabilir. Bu durumda mutsuz çalışma sebeplerinizi tetikleyici unsurlardandır. Gün içinde ufak boşluklar da, hatta gerekirse bilgisayar başında kısa süreli gözleriniz kapatmanız, bilgisayara bakmadan kendinizi dinlendirmeniz kısa süreli dahi olsa, devamında verimli çalışmanıza olanak sağlayacaktır. Bu durum da mutlu çalışmanız için elverişli olacaktır.

Önemsiz işlemlere takılmayın:

İş planınızda yer alan, ancak fazla önemli olmayan işlerin üzerine fazla durmayın, gerekirse planınızdan çıkarın zamanınızı fazla alarak, motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin.

Zamanınızı eğlenceli hale getirin:

İş yerinde, çalışmalarınızı yaparken geçirdiğiniz zamanı elinizden geldiğince eğlenceli hale getirmeye çalışın, tabii ki iş yerinde olması gereken çalışma prensiplerini aksatmayacak şekilde, düzenli eğlenceli vakit konusunu belirtmeliyiz. Pozitif tavırda olmalı, iş yerinde dedikodu gibi olumsuz durumlardan uzak durmalısınız.

Sakin olun:

Çalışmalarınızı yaparken, yavaş olmaya her türlü işlemi yapabilirim, hemen yapıyım gibi tavırlardan uzak durmalısınız. Planlı olarak yavaş ve düzenli çalışmanız, işlemlerinizi daha sakin bir şekilde tamamlamanıza olanak sağlayacak ve olumlu sonuçlar verecektir.

Rahat davranın:

İş yerinde olabilecek, bilgisayarların çalışma hızının düşük olması, tamamlanması gereken işlerin tarihi, patronların zorlayıcı tavırları, müşterilerin kabalığı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumların olağan şeyler olduğunu düşünmeli, devamlılığında olabileceğini göz ardı etmelisiniz. Çok büyük sorunlar gibi görmeden, üzerini en kıza sürede kapatarak, ilerleyebilmelisiniz.

Kendinizi gözlemleyin:

Yaptığınız çalışmalar hakkında, çalışma ortamında yaşanılan zorluklar hakkında sebebiyet sizden kaynaklı oluyor mu?, sorunlar diğer çalışanlar tarafından mı? Neler yapabilirsiniz, nasıl düzeltme yoluna gidilebilir gibi analizleri kendiniz yapabilirsiniz.

İşiniz  size sıkıcı geliyorsa,  iş yerinde mutlu olmanın yolları konusunda sizlere aktarılan bilgiler dahilinde,  kişisel olarak nasıl mutlu olacağınızı da düşünerek, doğru adımlar uygulayabilir. Çalışmalarınızı keyifli ve verimli bir hale getirebilirsiniz. Bu durum belirtildiği üzere, sadece iş hayatınızı değil sosyal hayatınızı, hatta aile içinde ki hal ve tavırlarınız üzerinde de olumlu etkiler bırakacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…