Ana Sayfa Bilgi Bankası İş Yerinde Zaman Geçirmenin Yolları

İş Yerinde Zaman Geçirmenin Yolları

476
İş yerinde zaman geçirmenin yolları

İş Yerinde Zaman Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Çalışma hayatınızda, yaşanılan birçok sıkıntı stres bilindiği üzere hemen hemen herkesin yaşadığı, sorunlardır. Yapmış olduğunuz işler ile ilgili çalışmalar, ofiste ki diğer çalışanlar ile iletişiminiz, mail trafikleri, telefon görüşmeleri. Hepsi rutin bir şekilde her zaman ki yoğunluğunda ilerliyor, koşuşturma içinde her birini yetiştirmeye çalışıyor çoğunu tamamlıyor olabilirsiniz. Ancak mesai bitiş saatinize baya var, sadece birkaç saat içinde işlemleri tamamlamış düzenini kurmuşsunuz. Bu durumda iş yerinde zaman geçirmenin yolları nelerdir, vakti nasıl dolduracağım arayışına girmiş olabilirsiniz.

Sizler için, kısa sürede iş yerinde zaman geçirmenin yolları konusunda, bilgilerin aktarımında bulunacak, konu hakkında bazı ipuçları başlıklar altında sunulacaktır. Bunlar;

Biraz hayaller kurmanız gerekir

Çalışma esnasında, günün yorgunluğu ve yoğunluğu içindeyken en ufak bir boşluğunuzda mesai bitim saatinizin yolunu gözlüyor olabilirsiniz. Bu durumda zamanın daha hızlı geçmesi için yapılabilecek şeylerin içine, hayal kurmanızı ekleyebiliriz. Ofisten hariç bir yerde, bir tatil mekanı yahut sevdiklerinizle yapacağınız bir hafta sonu kahvaltısı düşüncesi, sizin için iyi gelebilir. Motivasyon olarak çalışmalarınıza olumlu yansımasının yanı sıra, iş yerinde geçirilmesi gereken zaman konusunda da sizlere yardımcı olabilecek, kurtarıcı düşünce ve hayallerdir.

Bilgi derlemesi

Ofis içinde işlemlerinizi bitirdikten sonra zamanın hızlı geçmesini sağlayabileceğiniz bir diğer yöntem, çeşitli sitelerden farklı bilgiler araştırması yapabilir, gerek güncel bilgi gerekse bilinmeyen gerçekler tarzında, haber ve yazılara erişim sağlayabilir hem farklı şeyler öğrenip hem de kaliteli bir şekilde, zamanınızı geçirebilirsiniz. Boşa kalan zamanı bu şekilde değerlendirmeniz, bilgi kazanmak açısından oldukça fayda sağlayıcı bir etki bırakacaktır. Yani kısa kısa araştırmalarla, yeni bilgilere erişim sağlamanız iş yerinde zaman geçirmenin yolları içinde yer alabilir. Bu yöntemi uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Küçük oyunlar

Bilgisayarınızda yüklü olan veya online erişimle, oynayabileceğiniz küçük PC oyunları iş yerinde zamanı hızlı geçirebilmeniz konusunda fazlasıyla kolaylık sağlamaktadır. Genel anlamda kişilerin iş yerinde vakit geçirme konusunda, en fazla kullandığı yöntem PC oyunları olduğu araştırma sonuçları içerisinde yer almaktadır. İş yerinde oynayacağınız oyunları, boşta kalan zamanlarda oynamalı devamlılığı olacak bir şekilde bağımlı hale getirmemelisiniz.

Müzik dinlemek yeterli olabilir

Ofiste işlemleriniz tamamlandıktan sonra, iş yerinde zaman geçirmenin yolları önerilerimizin içine müzik dinlemeyi de ekleyebiliriz. Boş vakitlerinizde yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri olan müzik dinleme işlemi, ofis ortamında eğer uygunsa, çalışma anında, yada boşta kalan zamanlarınızda tercih edilebilecek yöntemlerden bir diğeridir. Kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz bu eylem, vaktin geçmesi konusunda fayda sağlayacak, o anki ruh halinize göre müzikle şekillenecek, etkiler bırakacaktır. Dinlediğiniz müzik türünün, psikolojinizle orantılı olması, çalışmanız konusunda motive olmanızı sağlayabileceği gibi, olumsuz bir etki meydana getirerek, çalışma azminizi kötüye götürebilir.

Bazı durumlarda mola uzatılabilir

Ofis içinde yapmakla yükümlü olduğunuz görevlerin hepsini, erken tamamladınız, gerekli kontrolleri yaptınız. Anca diğer maddelerde de bahsedildiği üzere boş kalan vaktin, biran önce geçmesini, mesai bitim saatine erişmeyi ve sosyal hayatınıza geçmeyi istiyorsunuz. İş yerinde vakit geçirmenin yolları konusunda sizlere vereceğimiz bir diğer öneride, çalışma süreniz içinde, verdiğiniz molaları biraz daha uzun tutabilir, öğle arası gibi yemek molalarında, yemek yeme sürenizi aynı şekilde biraz daha fazla tutabilirsiniz. Bu durum sürenin biran önce tamamlanmasına olanak sağlayacak ve kısa kısa olan bu süre uzatmaları, daha çok motive olmanızı sağlayacaktır. Çalışmanın önemi kadar, önemli olan bir diğer noktada belirli molalar verilmesi kişinin daha iyi adapte olmasının sağlanmasıdır. İş hayatında verilen molaların, çalışma dünyasında ciddi anlamda olumlu etkileri vardır.

Sosyal medya hesapları kullanımı

Gün içerisinde, belirli bir saat aralığında vaktinizin geçmesi için sosyal medya hesaplarını kullanımınız, olumlu etki bırakabilir. Çeşitli paylaşımlara bakmak, videolara ve görsellere yapılan değerlendirmeleri incelemek zamanın geçmesi konusunda ciddi faydalar sağlamaktadır. Ancak günümüzde bahsi geçen verilere göre, sosyal medya kullanım oranları oldukça fazla ve çoğu zaman gereksiz vakti öldürücü bir şekilde kullanılmaktadır. Sosyal medya hesapları kullanımını, hem iş hayatınızda hem de sosyal hayatınızda, ölçülü ve planlama dahilinde kullanmalısınız. Vakit kişiler için, fazlasıyla değerlidir o yüzden bu vakti sosyal medya gibi mercilerde boşa harcamamalı düzenini oluşturmalıyız.

Ofis içi muhabbetler

Ofiste, boşta kalan zamanınızı değerlendire bilmeniz konusunda son olarak, çalışan diğer arkadaşlarınızla kısa kısa ayak üstü muhabbetler yapabilir, muhabbet ederek hatta iş konuşarak, tamamlanması gereken zamanı daha kaliteli bir hale getirerek sonuçlandırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…