Ana Sayfa Meslekler Mobil satış temsilcisi nedir? Ne iş yapar? Nasıl Olunur?

Mobil satış temsilcisi nedir? Ne iş yapar? Nasıl Olunur?

8,154
Mobil satış temsilcisi

Mobil Satış Temsilcisi Nedir, Kimdir?

Mobil satış temsilcisi; bir firmanın ürününü ya da hizmetini, firma tarafından belirli bir arama listesine dayanarak ya da kendi portföyüne dayanarak müşteriler ile buluşturan ve müşteriyi üründen ya da hizmetten yararlandıran kişidir.

Bazı yerlerde mobil satış temsilcisi için sıcak satış uzmanı dendiğini de duymanız mümkündür.

Mobil satış temsilcisi olmak için gereken özellikler nelerdir?

 • İyi bir ses tonu ve diksiyon,
 • Enerjik olmak,
 • 30’lu yaşları geçmemiş olmak,
 • Çalışanlar için en az lise mezunu, yönetici adayı olmak isteyenler için en az ön lisans mezunu olmak,
 • Öz kontrolü yüksek biri olmak,
 • Çözüm odaklı davranmak,
 • İkna kabiliyetini üst düzeyde kullanabilmek olarak sıralanabilir.

Genel anlamda mobil satış temsilcileri gün içinde birçok sert ve kaba kişi ile karşılaşabilir bir durumdadır. Bu nedenle mobil satış temsilcisi olacak kişilerde aranan en büyük özelliklerden birisi; sinirini kontrol edebilmesidir. Telefonda herhangi bir müşteri ile kavga boyutuna gelen birisi kesinlikle bu işi yapabilecek biri değildir.

Mobil satış temsilcilerinin mesleğinde ilerlemesi için müşterilerine çözüm odaklı davranması ve hızlı bir şekilde diğer çağrıya geçebilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satış temsilciliği yapan kişiler belirli bir puanlama sistemi üzerinden mesleklerinde yükselmeye hak kazanırlar ve sizin bir probleme ne kadar hızlı yanıt verdiğiniz, müşteri ile ilişkileriniz ve çözüm sunan tavrınız oldukça önemlidir.

Mobil satış temsilcileri nerelerde çalışır?

Çağrı sistemi ile çalışan ve bir ürün, hizmet veren her yerde bu kişilerin iş bulması mümkündür. Son dönemde şirketlerin bu işler için bir eleman almak yerine; çağrı merkezleri ile anlaşarak projelerini çağrı merkezlerindeki mobil satış temsilcilerine bıraktığını görmeniz de mümkün; bu nedenle iş alanı çok daha geniş bir yelpaze haline gelmiş durumda.

Mobil satış temsilcisinin çalışma olanakları nelerdir?

Mobil satış temsilcisi olan biri vardiyalı olarak çalışabilir ya da bir memur gibi hafta sonu tatili verilerek sabah 9 akşam 6 sisteminde iş başı yapabilir. Bu durumu genel olarak firma belirlemektedir. Firmanın çalıştığı projelerin kapsamına ve yoğunluğuna göre dönemsel olarak bu süreçler farklılık gösterebilmektedir.

Mobil satış elemanı bazen uzun yıllar bir ürün üzerinde çalışabileceği gibi bazen de 6 aylık ya da 1 senelik projeler içerisinde değişken bir yapıda ürün satışı da gerçekleştirebilir. Mobil satış temsilciliği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

One Comment

 1. Isimsiz

  1 Mart 2017 at 02:16

  Mobil satis temsilcisi ne kadar maas alir teşekkürler

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…