Ana Sayfa Bilgi Bankası PNR numarası nedir, Ne işe yarar, Nasıl Öğrenilir?

PNR numarası nedir, Ne işe yarar, Nasıl Öğrenilir?

619
PNR

PNR numarası yani bir diğer adı ile Passenger Name Record kodu; yolcunun isim kaydını ifade etmektedir. Birçok kişi tarafından hatta firmalarda dahi PNR numarası rezervasyon numarası olarak da telaffuz edilmektedir. Genel olarak PNR numarası İnternetten alınan biletler ya da rezervasyon işlemlerinde, sistemin atadığı bir numara olarak karşımıza çıkmaktadır.

PNR numarası ne işe yarar?

PNR numarası sadece rakamlardan oluşmaz aynı zamanda içeriğinde harfler de bulunmaktadır. Bu diziliş her bilet için yani her müşteri için farklıdır bu sayede sistem her müşteriye numara vermektedir. Sistemin size sağladığı bu numaralandırma işlemi sonucunda elinize geçen kod sayesinde sıra bekleme derdinden kurtularak rahat bir şekilde makinelerden biletinizi alabilir ya da gişeden hızlıca yazdırabilirsiniz. İDO, THY ve birçok hava ulaşım firması ile kara yolu ulaşımı firmaları PNR kodunu online bilet alımlarında bulundurmaktadır.

Biletinizi kaybetmeniz halinde ya da bilet almadan rezervasyon yapmanız halinde bu kod sayesinde hızlı bir şekilde yeniden biletinize ulaşabilir ya da biletinizi alabilirsiniz.

PNR numarası nasıl öğrenilir?

PNR numarası; online alışveriş sırasında size sorulan mail adresinize ya da telefon numaranıza bazen de iki iletişim yöntemine de gönderilmektedir. Online bilet alışverişleriniz esnasında bu nedenle doğru iletişim adresleri vermeniz önemlidir. PNR numaranız mail ya da cep telefonunuza gelmezse yapmanız gereken alışveriş sonunda ekranınızda PNR numarası aramak olacaktır. PNR kodu genel olarak sistemlerde büyük bir şekilde açılan sayfanın sol üst köşesinde yer almaktadır.

PNR numarasını unuttum nasıl öğrenirim?

Birçok firma PNR numarası için sorgulama işlemini İnternet sitesi üzerinden müşterilerine sunmaktadır. Size sunulan formu doldurarak kodu yeniden temin etmeniz mümkündür. Site bu işlemi size sunmuyorsa müşteri hizmetlerinden de yardım almanız mümkün olacaktır.

Bu yazımızda PNR numaralarının ne olduğu hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Konu hakkındaki soru ve görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…