Ana Sayfa Meslekler Rejisör Nedir, Nasıl Olunur? Rejisör Maaşları Ne Kadar?

Rejisör Nedir, Nasıl Olunur? Rejisör Maaşları Ne Kadar?

1,002
Rejisör Kimdir

Rejisör, Tiyatro ve sinema oyunlarında oyuncuların rollerini dağıtıp oyunu düzenleyen, metin, yorum, dekor, müzik gibi öğeler arasında birlik sağlamaya çalışan sanatçı, yönetmen kişilere verilen isimdir.

Film yönetmeni her şeyden önce bir sanatçıdır. O, bir filmin meydana getirilebilmesi için senaryo yazarı,oyuncular ve teknikçiler (dekoratörler, kameraman, mikrofoncu, ışıkçı, makyajcı v. d) arasında iş birliğini sağlar, onların çalışmalarını idare eder. Dekorun gereklerine ve oyuncuların imkânlarına göre, tümünü bölüştürür. Zira sahneler hiçbir zaman gösterim sırasına uyularak filme alınmaz. En ünlü film yönetmenlerinin çoğu, eski sinema teknikçileri ve oyuncuları arasından yetişmiştir. Tiyatroda sahneye koyucu ya da yönetmen, piyesin provalarını idare eder. Bu işi yaparken, sahne oyunlarını yaratır; oyunculara, yazarın düşüncelerini sadakatle aktarmaları veya özel bir biçimde yorumlamaları için yapmaları gereken hareketleri gösterir.

Nasıl Rejisör Olabilirim?

Sinemayı seviyorsanız ve sinema sektöründe kariyer sahibi olmak istiyorsanız rejisör olmamak için hiç bir sebebiniz yok. Üniversitelerin Radyo Sinema Televizyon bölümü mezunları, Güzel Sanatlar fakültelerinin Tiyatro bölümü mezunları bu meslek için ideal bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor. Sizlerde bu bölümlerden birini tercih ederek sinema ve televizyon dünyasına adım atabilirsiniz. Yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız filmlerde figüran olarak başlayıp ileriki zamanlarda kendini geliştirmek kaydı ile reji koltuğuna oturabilirsiniz..

Rejisörlerin Çalışma Saatleri Nedir?

Sinema sektöründe çalışma süreleri oldukça fazladır. Uzun süreli çekimlerde aynı sahnelerin tekrar tekrar çekilmesi bu süreyi dahada uzatmaktadır. Rejisörlerin çalışma süreleri ile ilgili kesin bir süre vermek mümkün deil. Çekimler genellikle sabahın erken saatlerinde başlar ve günlük çekilmesi gereken sahnelerin çekimlerimleri bittene kadar devam eder. Ortalama çalışma süreleri 10 – 16 saat arasında değişmektedir.

Rejisörler Nerelerde Çalışabilirler?

Rejisörler sinema ve televizyon sektöründe yönetmen ve yönetmen yardımcısı olarak görev alabilirler. Kendi filmlerini çekebilirler. Bu filmler ile kısa film yarışmalarına katılarak kendilerini tanıtabilir birçok ödül alabilirler. Bir çok ünlü rejisör ufak çaplı çektikleri filmler ile ünlenmiş sonrasında dev projelere imza atmışlardır.

Rejisörlerin Maaşları Ne Kadar? Rejisörler Kaç Para Kazanıyor?

Rejisörler yaptıkları filmin kalitesine, izlenebilirliğine, yönetmenlik tecrübelerine göre hatrı sayılır miktarlar kazanabilirler. Tam bir rakam vermek elbetteki mümkün deil. Fakat aylık ortalama gelirlerinin (yer aldıkları projelere göre deişiklik gösterebilir) minimum 10.000 tl den başlayıp maximum seviyesi olmadığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…