Ana Sayfa Meslekler Bahçıvan Kimdir? Bahçıvan Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bahçıvan Kimdir? Bahçıvan Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

906
Bahçıvan

Bahçıvan Kimdir? Bahçıvan Kime Denir?

Bahçıvan, parklarda ve bahçelerde bulunan bitkilerin büyümesi ve gelişimi ile ilgilenen bir meslek grubuna verilen isimdir. Kendi evinde küçük bir sebze bahçesi bulunan kişiye de, büyük bir çiftlikte çalışan kişiye de, şehirlerde park ve bahçelerde görevli kişilere de yaptığı iş bahçıvanlık olarak geçmektedir. Halk arasında bilinen şekliyle bahçivan olarak yazılmaz, bahçıvan olarak yazılmaktadır. Peki bahçıvanın görevleri nelerdir? Bahçıvanlık mesleği hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında yer almaktadır.

Bahçıvanların Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bahçıvanların yapmakla yükümlü oldukları bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bahçıvan, kurum bahçesini bir plana göre düzenlemek, çiçekleri süslemek, ağaçlarının dikimi ve yetiştirilmesini sağlamak, bahçenin yollarını temizlemek, bitkileri sulamak, ağaçların budama işini halletmek, fide ve fidan yetiştirmek, bitkilerin için gerekli olan aşıları yapmakla yükümlüdürler. Aynı zamanda kendilerine bu işler için teslim edilmiş olan aletleri iyi kullanmak ve muhafaza etmek de bahçıvanların görevleri arasında yer almaktadır.

Bahçıvan ve Peyzaj Mimarı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bahçıvanlık mesleği ile peyzaj mimarlığı birbirlerine karıştırılan mesleklerdendir. Peyzaj mimarı sadece bahçelerde bulunan bitkilerle ilgilenmez, aynı zamanda bahçenin görünümünü de bahçe, bahçede hangi bitkilerin nerede olması gerektiğine de peyzaj mimarı karar vermektedir.

Bahçıvanların İş Bulma Olanakları Nelerdir?

Kamuda ve özel sektörde çok sayıda bahçıvan istihdam edilmektedir. Aynı zamanda www.elemanuzman.com internet adresimiz üzerinde de bu ilanları görebilirsiniz. Belediyelerde veya özel kuruluşlarda iş bulmak için ise bu ilanları takip ederek başvuru yapmanız yeterlidir. İş bulma olanakları sanılanın aksine hayli geniştir.

Bahçıvanlık halk arasında kolay bir iş olarak lanse edilmektedir. Ancak bahçıvanlık da her meslek dalında olduğu gibi oldukça meşakkatli ve zor bir meslektir. Ancak mesleğini seven kişiler için icra etmesi daha kolaydır. Bu meslek dalını yapmak isteyenlerin mesleğin getirdiği sorumlulukların bilincinde olması ve işini severek yapması gerekmektedir. Peki tüm bu yazdıklarımızın sonunda hala bahçıvan olmak istiyorsanız, nasıl olunur öğrenmek için hemen TIKLAYIN. Bunun haricinde bahçıvan maaşları konusundaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

2 Comments

 1. Tugay

  15 Ocak 2018 at 19:26

  Bir sitede 2 kisi olarak bahcivanlik yapiyoruz ne kadar maas almaliyiz 8 ay oldu
  Bahcivanlik kanunlari hakkinda bilgim yok bilgi vere bilirmisinz

  Reply

  • Bircan

   25 Aralık 2018 at 12:43

   2019 bahcivan maşı nedir tek kişiyim 6 bloklu ve 8500 metre kare bir bahçeye tek başıma bakıyorum pazar günleri tatil yanıyorum ne kadar maş almam gerekir yeni zamma göre

   Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…