Ana Sayfa Meslekler Tıbbi mümessil nasıl olunur? Tıbbi mümessil olma şartları nelerdir?

Tıbbi mümessil nasıl olunur? Tıbbi mümessil olma şartları nelerdir?

4,543
Tıbbi Mümessil Olma Şartları

Tıbbi mümessil, yeni geliştirilen ilaçların pazarlaması ve tanıtımının yapılmasından sorumlu olan kişilerdir. Doktorlara, yeni geliştirilen ilaçlar hakkında, etkileri, kullanım alanları ve kullanım dozları gibi konularda doğru bilgi aktarımı yaparak ilaçların tanıtım işlemini gerçekleştirirler. Sizler için, bir önceki yazımızda, Tıbbi Mümessil nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir? hakkında ayrıntılı bilgi aktarımında bulunmuştuk.

Tıbbi mümessil nasıl olunur?

Tıbbi mümessil nasıl olunur? Sorusu için verilebilecek cevap tek bir maddeden oluşmamaktadır. Hiyerarşik olarak uygulanması gereken adımlar vardır. Bunlardan en önemli olan, yeterli eğitim görülmüş ve eğitimlerden başarı sağlanmış olmasıdır. Tıbbi mümessil olabilmek için gerekli olan eğitimin alındığı kurumlar; üniversitelerin meslek yüksekokullarında bulunan, tıbbi mümessil ve pazarlama bölümleridir. Bunun yanı sıra lise düzeyinde mezuniyeti bulunan kişilerde, ilaç firmaları tarafından yapılacak mülakatta başarı sağlayabilirlerse, tıbbi mümessil olarak görev alabilirler.

Tıbbi mümessil adayları, ilaç firmaları tarafından ilk etapta bir test şeklinde sınava tabi tutulmaktadırlar. Sınavda genel anlamda, mantık, sayısal ve sözel olarak sorular sorulmakta ve düzey belirlemek için sınav gerçekleştirilmektedir. Bunun devamında, ilaç firmaları tarafından tercih edilen bir diğer mülakat yöntemi, grup mülakattır ilaç firmaları için oldukça önemli olan grup mülakatları tıbbi mümessil adayının kişilerle etkileşimini ölçmek içinde uygulanmaktadır. Uygulanan bu mülakat aşamalarını olumlu bir şekilde geçtikten sonra, ilaç firmalarının kendi içerisinde vermiş olduğu eğitimlere katılarak mesleklerini icra etmeye başlayabilirler.

Tıbbi mümessil olma şartları nelerdir?

Tıbbi mümessil, olabilmek için gerekli eğitimlerin alınmış olması ve alınan eğitimlerden başarı sağlanması gerekir. Bunun haricinde gerekli olan şartları sizlere maddeler halinde aktarmaya devam edebiliriz;

 • Önemli olan şartlar arasında yaş kriteri bulunmaktadır, genç ve dinamik kişilerin bu mesleğe uygun olduğu ve tercih sebebi olduğu bilinmektedir. Yaş kriteri kişinin enerjisi ve ilgisine bağlı olarak belirlenmektedir. Yoğun bir çalışma temposunda olacağı için ve iş ortaklıklarının uzun zamanlı olabilmesi adına yaş belirlemesi önem arz etmektedir.
 • Eğitim düzeyinin yeterli olması gerekir, kişini aldığı eğitimleriyle beraber konu hakkında kendisini geliştirmiş ve konulara hâkim olması gereklidir.
 • Tıbbi mümessillerin dış görüntüsü oldukça önemlidir. Sürekli olarak kişilerle iletişim halinde olacakları için ve genel anlamda ilacı sunan taraf oldukları için, giyim ve dış görünüşlerine dikkat etmelidirler.
 • İlaç hakkında bilgilerin verilmesi her zaman yeterli değildir. Bunun yanı sıra ikna kabiliyeti de gelişmiş olmalı, ilaç dair bilgilerle ikna edici olunabilmelidir.
 • İlaçların tanıtımını yaparken en önemli kıstas olan, hitap şekli ve etkili konuşma tıbbi mümessillik mesleği için mutlaka bulunması gereken şartlar içinedir.
 • Tıbbi mümessillerde ehliyetinin bulunması ve aktif olarak araç kullanabilmesi de olmazsa olmaz şartlar içinde yer almaktadır. Çünkü sürekli olarak, değişken yerlere gitmeleri farklı kişilerle iletişime geçmeleri gerekecektir.
 • İletişim hinde olunurken kullanılan hitap şeklinin yanı sıra diksiyon ve doğru kullanımına da dikkat edilmelidir.

Bu yazımızda, Tıbbi Mümessil nasıl olunur? Konusu hakkında bilgiler aktardık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

5 Comments

 1. Esra

  5 Mayıs 2021 at 00:40

  23 yaşında hemşireyim mümessil olmak istiyorum hangi yolları izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz

  Reply

  • Murat

   10 Aralık 2021 at 16:11

   Merhaba Esra hanım,

   Siz bu konuda ekstra avantajlı olduğunuzu bilmenizi isterim, en başta kendinize güzel bir CV hazırlamanızı öneririm ve tanıdığınız doktor arkadaşlarınızı kabul ederler ise referans olarak yazmanızı ve ilanları takip etmenizi öneririm, en kısa zamanda dönüş almanız dileğiyle…

   Reply

 2. Merve

  10 Kasım 2021 at 16:48

  Merhaba,
  Kimya Mühendisiyim ve mümessil olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

  Reply

  • Murat

   10 Aralık 2021 at 16:08

   Merhaba Merve hanım,

   Kimya mühendislerinde ÜTE sertifikasınının istenip istenmediği hakkında bilgim yok araştırmanızı öneririm fakat; bölümünüzün sektöre yakın olduğunu Bilmenizi isterim..

   Reply

 3. Murat

  10 Aralık 2021 at 16:05

  Merhaba,

  Tıbbi mümessil olmanın en başında gelen kriterler;

  -tıbbi mümessil ve pazarlama bölümü veya sağlık bakanlığının 2019 yılında çıkarmış olduğu anlaşmalı üniversitelerden ÜTE sertifikasına sahip olmak gerekir,

  -araç kullanımınız iyi ve akıcı diksiyonunuzu iyi bir şekilde kullanabiliyorsanız ve sabırlı iseniz önünüzde hiç bir engel yok

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…