Ana Sayfa İşte Haberler Toplum Yararına Program Çalışanlarına Kadro TBMM’de

Toplum Yararına Program Çalışanlarına Kadro TBMM’de

TBMM Bütçe görüşmeleri devam ederken soru cevap kısmında, kamuda atama bekleyen kişilerin sorunlarına değinmek adına sorulan soruda, Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışanlara kadro verilip verilmeyeceği konusuna değinildi.

Toplum Yararına Programlar

TYP – Toplum Yararına Programlar Çalışanlarına Kadro Verilecekmi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2019 yılı bütçe görüşmeleri halen devam ediyor. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşerondan kadroya geçiş için şartları taşımadığı için geçemeyen işlerin kadroya geçmeleri için çalışma olup olmadığı ve Toplum Yararına Programlar kapsamında kamu kurumlarında görev yapanlara kadro verilip verilmeyeceği sorusu soruldu. Soruya yazılı olarak cevap verileceğinden kadro verilip verilmeyeceği henüz netlik kazanmış deil.

TYP – Toplum Yararına Programlar Çalışanlarının Sorunları Neler?

Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan ve çalışmayı düşünen kişilerin sorunlarına her fırsatta değinmeye çalışıyoruz. Daha önceki yazımızda TYP nedir, Nasıl Başvurulur ve Aldıkları Ücretler konusuna değinmiştir.. Adayların başlıca sorunları arasında çalıştıkları kurum kapsamında iş garantisi verilmesi, çalışma sürelerinin uzatılması, kadro verilmesi ve aldıkları ücretlerde iyileştirme yapılması talepleri bulunuyor.

Toplum Yararına Programlar Çalışanları; İŞKUR tarafından işe alınmaktalar. Adaylar alımlarda çeşitli mülakata tabi tutulmakta ve TYP kapsamında her yıl alım yapan kurumlar ve personel ihtiyacı olan kurumlarda 9 ay boyunca çalışmaktadırlar. Bu süre bazı kurum ve kuruluşlarda 24 aya kadar çıkabilmekte. Fakat bu sürenin bitiminde bir sonraki yıl için iş garantileri bulunmaması çalışanları endişelendirmekte ve programın yeterli talebi görmesini engellemekte. Maaş hakları bakımından farklı ücret politikaları uygulanmakta.

Hangi Kurumlar TYP Personeli Alımı Yapıyor?

Halen Milli Eğitim Bakanlığında TYP kapsamında çalışan 80 bin öğretmen, Belediyelerde 40 bin personel ( park ve bahçeler, fen işleri, sular idaresi vs. ), Diyanet İşleri Başkanlığında ise 35 bin personel ( Kurslarda: Temizlik Personeli, Yardımcı Personel, Yemekhane Personeli vb) bu program kapsamında çalışmakta.

Konu hakkındaki soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı ( Facebook ) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.

  • 7
    Shares

DİĞER TOPLUM YARARINA PROGRAMLAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, toplum yararına programlar konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan toplum yararına programlar duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir