Ana Sayfa İşte Haberler Toplum Yararına Program Çalışanlarına Kadro TBMM’de

Toplum Yararına Program Çalışanlarına Kadro TBMM’de

115
Toplum Yararına Programlar

TYP – Toplum Yararına Programlar Çalışanlarına Kadro Verilecekmi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2019 yılı bütçe görüşmeleri halen devam ediyor. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşerondan kadroya geçiş için şartları taşımadığı için geçemeyen işlerin kadroya geçmeleri için çalışma olup olmadığı ve Toplum Yararına Programlar kapsamında kamu kurumlarında görev yapanlara kadro verilip verilmeyeceği sorusu soruldu. Soruya yazılı olarak cevap verileceğinden kadro verilip verilmeyeceği henüz netlik kazanmış deil.

TYP – Toplum Yararına Programlar Çalışanlarının Sorunları Neler?

Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan ve çalışmayı düşünen kişilerin sorunlarına her fırsatta değinmeye çalışıyoruz. Daha önceki yazımızda TYP nedir, Nasıl Başvurulur ve Aldıkları Ücretler konusuna değinmiştir.. Adayların başlıca sorunları arasında çalıştıkları kurum kapsamında iş garantisi verilmesi, çalışma sürelerinin uzatılması, kadro verilmesi ve aldıkları ücretlerde iyileştirme yapılması talepleri bulunuyor.

Toplum Yararına Programlar Çalışanları; İŞKUR tarafından işe alınmaktalar. Adaylar alımlarda çeşitli mülakata tabi tutulmakta ve TYP kapsamında her yıl alım yapan kurumlar ve personel ihtiyacı olan kurumlarda 9 ay boyunca çalışmaktadırlar. Bu süre bazı kurum ve kuruluşlarda 24 aya kadar çıkabilmekte. Fakat bu sürenin bitiminde bir sonraki yıl için iş garantileri bulunmaması çalışanları endişelendirmekte ve programın yeterli talebi görmesini engellemekte. Maaş hakları bakımından farklı ücret politikaları uygulanmakta.

Hangi Kurumlar TYP Personeli Alımı Yapıyor?

Halen Milli Eğitim Bakanlığında TYP kapsamında çalışan 80 bin öğretmen, Belediyelerde 40 bin personel ( park ve bahçeler, fen işleri, sular idaresi vs. ), Diyanet İşleri Başkanlığında ise 35 bin personel ( Kurslarda: Temizlik Personeli, Yardımcı Personel, Yemekhane Personeli vb) bu program kapsamında çalışmakta.

Konu hakkındaki soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı ( Facebook ) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kanada İşçi Alımı, İş İlanları ve Göçmenlik Başvurusu

Kanada kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş…