Ana Sayfa Meslekler ARFF Memuru Nasıl Olunur?

ARFF Memuru Nasıl Olunur?

2,692
ARFF memuru

ARFF Memuru Nasıl Olunur?

ARFF memuru, havaalanlarında görev yapmakta olan itfaiyeci olarak nitelendirilebilmektedir. Ancak işleri itfaiyecilerden çok daha zordur.  AFF memurları havaalanlarında çıkan yangınlara müdahale eden, uçaklara yakıt ikmali sırasında bir olay yaşanmasına önlem olarak görev alan kişilerdir. Bir önceki yazımızda ARFF memuru kimdir detaylı olarak anlattık. Bu yazımızda ARFF memuru nasıl olunur anlatacağız.

Öncelike ARFF memuru olmak için meslek yüksekokullarının herhangi bir bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Ancak DHİM tarafından yayınlanan bazı ilanlarda özel olarak “Sivil Savunma ve İtfaiyecilik”, “İtfaiyecilik ve Sivil Savunma” ve “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programlarının birisinden mezun olma şartı aranmaktadır.Bu sebepten ARFF memuru olmak isteyen bireyler öncelikle ilanları detaylı olarak incelemek durumundadırlar. Ne yazık ki ARFF memuru alımı her sene fazla sayıda gerçekleştirilmemektedir. Bunun haricinde de sağlamanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

2021 ARFF Memuru Olma Şartları Nelerdir?

 • En az 1.65 metre boyunda olmak.
 • Boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 10 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak. (Tartma ve ölçme aç karnına ve çıplak ayakla olacaktır)
 • Astım, bronşit, nefes darlığı, epilepsi, renk körlüğü, kekemelik, sağırlık, ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik rahatsızlığı bulunmamak.
 • Aşırı psikolojik duyarlılık ve heyecan, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, yükseklik korkusu, karanlık korkusu, kan tutması vb. psikolojik ve sinirsel rahatsızlıklardan herhangi birine yakalanmamış olmak.
 • “c” ve “ç” maddelerinde belirtilen bedensel ve psikolojik yapı ile yurdun her yerinde AARFF (Hava Alanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) Memuru olarak görev yapabileceğine dair tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden “Sağlık Kurulu” raporu almış olmak.

Yukarıda saymış olduğumuz başvuru şartlarını sağlayan bireyler ARFF memuru olarak görev alabilmektedirler. Bunun haricinde de DHMİ tarafından yayınlanmış olan iş ilanlarını takip etmeniz ve bu ilanlara başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Diğer tüm kamu ilanlarında olduğumuz gibi ARFF memurluğu için de gerekli ilanlar www.elemanuzman.com adresimiz üzerinde yer almaktadır. ARFF memuru nasıl olunur konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca ARFF memurları ne kadar kazanıyor öğrenmek için hemen TIKLAYIN

One Comment

 1. Akın

  24 Haziran 2018 at 14:39

  Atama Yok ben geçen yıl mezun oldum 76 puan aldım atanamadım emeğim boşa gitti şimdi köyde 100 tl günlük Mısır suluyorum

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…