Ana Sayfa Bilgi Bankası İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

1,015
İş Başvurusu Maili

Gelişen teknoloji sayesinde artık bir çok işimizi online olarak internet üzerinden halledebilmekteyiz. Yapılan son araştırmalarda insanların birçok temel ihtiyacını karşılamak adına interneti aktif olarak kullandığı sonucuna varılmıştır. Yemek siparişi vermekten tutunda, alışveriş yapmak, sosyalleşmek ve hatta iş başvurusunda bulunmak dahi internet üzerinden oldukça kolay hale geldi.

Her gün bir çok iş arayan kişi internet üzerinden veya mail yolu ile firmalara cvlerini yollamaktalar. Yapılan en büyük hatalardan bir taneside iş başvurusu mailinin nasıl yazılacağının ve firmanın ilgisinin nasıl çekileceğinin bilinmemesi. Gerçek hayattaki yazışmalarda nasıl kurallara uyuyorsak mail yazımındada belli başlı kriterlere uymamız bizi diğer iş arayan kişilerin bir adım önüne geçirmektedir. Bu nedenle iş başvurusu yaparken ihtiyaç duyacağınız iş başvurusu maili nasıl yazılır sorusuna yazımızda açıklık getireceğiz.

İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

İş Başvurusu maili yazarken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan bir tanesi mail adresimizin adımız ve soyadımızı içermesidir. Ör: [email protected] gibi bir mail adresini kullanmamız karşı taraf için oldukça önem arz etmektedir. Mail yazarken seçeceğimiz başlık (subject) karşı tarafın ilgisini ve dikkatini çekecek nitelik taşımalıdır ki alıcı kişi veya kurum öncelikli olarak sizin mailinize odaklanmalıdır. Mail içeriği başlığınız ile uyumlu olmalı ve karşı tarafa ne istediğinizi tam olarak ifade eder nitelikte yazılmalıdır. İş Başvurusu Mailimize mutlaka resimli özgeçmişimizi (cv) dahil etmeliyiz. Hazırlamış olduğumuz cv’mizde kullandığımız resmin yakın tarihli çekilmiş olması gerekmektedir. Bunun yanında mailinize dahil edecek olduğunuz CV’nizin türkçe ve ingilizce dillerinde hazırlanmış olması sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bütün kurumlar bu verdiğimiz uyarılara büyük önem vermektedirler. Ayrıca İş Başvurusu Maili Yazım Kuralları‘na dikkat etmekte oldukça önemlidir.

İş Başvurusu Maili Yazım Kuralları Nelerdir?

Hayatın her alanında kurallar olduğu gibi İş Başvurusu Maili yazarkende dikkat edilmesi gereken yazım kuralları mevcuttur. Yazmış olduğunuz mailde yazım, dil ve imla kurallarına riayet ediyor olmanız okuyucu taraf açısından oldukça önemlidir ve karşı tarafın gözünde bırakacağınız ilk intiba açısından sizi bir adım öne çıkarıcaktır. İş başvurusu maili yazım kurallarına kısaca değinecek olursak;

 • Yazdığınız mail anlaşılır ve net olmalıdır,
 • Yazı düzenine dikkat etmek oldukça önemlidir,
 • Sizi açık bir şekilde tanıtıcı olmalıdır,
 • Yalın bir dil kullanmak gereklidir,
 • Farklı yazı karakterleri kullanmaktan sakınılmalıdır,
 • Giriş, gelişme ve sonuç niteliği taşımalıdır.

İş Başvurusu Mailinde Hitap Nasıl Olmalıdır?

Günlük hayatta tanıdığımız veya tanımadığımız insanlara hepimizin kullandığı bir hitap şeklimiz mutlaka vardır. Kimilerine isimleri ile kimilerine ise lakapları ile sesleniriz. İş Başvuru Mailinde Hitap Şeklimiz ise resmi kuruma yönelikse kurumun tam adı veya kimliği, eğerki sadece kişi niteliği taşıyorsa ” Sayın ….. ” şeklinde olmalıdır.

Bu yazımızda sizlere İş Başvurusu Maili Nedir ve Nasıl Hazırlanır konusu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilir ayrıca Kurumsal Mail Nasıl Yazılır konumuzuda inceleyebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı (Facebook) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.

One Comment

 1. özdem

  25 Kasım 2019 at 12:52

  ben tgsye girmek istiyorum seneye beni işe alın benim terçüban var 05301334975

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…