Ana Sayfa Meslekler Astronot Nedir? Astronot Kime Denir?

Astronot Nedir? Astronot Kime Denir?

1,155
Astronot

Astronot Kime Denir?

Astronot, kozmonot, taikonot veya uzay insanı, uzay çalışmalarına katılmak amacı ile eğitilmiş olan kişilerdir. Astronot, Fransızca “Astronaute” kelimesinden gelmektedir. Türkçe’de bu “Uzaya Giden Adam” anlamını taşır. Astronotlar uzay aracını yönetmek veya uzayda verilen çeşitli görevleri yerine getirmek adına çok zorlu testlerden ve eğitim süreçlerinden geçerler.

Tarihte uzaya çok sayıda ülke çok kez astronot gönderdi. Bu astronotlar uzayda çeşitli çalışmalar yürüterek, uzay bilgimizi her geçen gün daha da artan seviyelere getirdiler. Tarihte ABD, Rusya, Afganistan, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Çin, Küba, Çekoslavakya, Macaristan, Hindistan, İsrail, Japonya, Kazakistan, Malezya, Meksika, Moğolistan, Sovyetler Birliği, Suudi Arabistan, Slovakya, Güney Afrika, Güney Kore, Suriye, Ukrayna ve Vietnam vatandaşları uzaya astronot olarak gittiler. Maalesef içlerinde ülkemizden herhangi birisi yer almadı. Ülkemiz uzay araştırmaları konusunda bütçe ayırmakta şimdiye kadar oldukça cimri davrandı. Ruslar, Amerikalılar hatta son yıllarda Çinliler çeşitli uzay başarılarına imza atarlarken biz bu konuda sadece uzaktan izlemekte yetindik.  Muhtemelen uzaya giden ilk Türk vatandaşı da herhangi bir turistik seyahat sayesinde uzaya gidecek ve uzaya gitmek için belki de milyonlarca doları yabancı şirketlere verecek.

Astronotların Görevleri Nelerdir?

Astronotlar ne iş yaparlar büyük bir soru işaretidir. Çünkü astronotların sadece uzay aracını hareket ettirmekle görevli oldukları düşünülmektedir. Oysa astronotların yapmakla yükümlü oldukları işler bundan çok daha fazladır.

  • Uzayda araştırmalar yapar
  • Uzay hakkında bilgiler toplar
  • Uzaydan ve gidilen gezegenlerden örnekler toplayarak dünyaya getirir
  • Uzay’da hayat olup olmadığını araştırırlar
  • Bilimsel araştırmalar yaparlar
  • Uzay şartlarını incelerler
  • İnsanlığın faydasına olacak keşifler yaparlar

Uzaya gönderilmiş ilk canlı bir köpektir. Uzaya giden ilk insan ise bir Rus olan Yuri Gagarin, uzaya ilk kadın Valentina Tereşkova ve Ay’a ayak basan ilk insan Neil Armstrong’tur. Tüm bu saydığımız kişiler tarihte kendilerine güzel bir yer edinmişlerdir. Bu kişiler astronot olmak için çok zorlu eğitimlerden geçmişlerdir. Şayet sizler de astronot olmak için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız astronot nasıl olunur yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…