Ana Sayfa Meslekler Bilirkişi Nedir? Bilirkişi Ne İş Yapar?

Bilirkişi Nedir? Bilirkişi Ne İş Yapar?

738
Bilirkişi

Bilirkişi Kimdir, Kime Denir?

Bilirkişi, hakim ve savcının hukuki bilgisinin dışarısında kalan konularda, özel veya teknik bilgi gerektiren hallerde oy ve görüşünü sözlü veya yazılı olarak vermesi için başvurulan gerçek veya tüzel kişidir. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere bilirkişi konunun uzmanı kişiler olabileceği gibi, o konu ile alakalı kurumlar da olabilir. Örnek vermek gerekirse, sahte para konularındaki davalarda Merkez Bankasına bilirkişilik verilebilir.

Bilirkişi Ne İş Yapar?

Ülkemizde iş mahkemelerinde bekleyen 2 milyonu aşkın, cezada ise 2 buçuk milyonun üzerinde dava var. Hal durum böyle olunca bilirkişilere ayda yüzlerce dosya düşebiliyor. Bilirkişiler kendilerine iletilen bu dosyaları tamamen tarafsız olarak incelerler ve raporlarını hazırlayarak teslim ederler. Bu sayede de ciddi bir maddi gelir elde ederler.

2021 Yılı Bilirkişi Ücretleri Ne Kadar?

Gazeteciden, mühendise, mimardan, yapımcıya, tamirciden, doktora neredeyse her meslek dalında bilirkişi olarak görevlendirilebilirsiniz. Uzmanı olduğunuz bir konuda sizden bilginize ihtiyaç duyulması takdirde, görüşleriniz talep edilecek ve karşılığında da size dosya ücreti ödenecek. Yani aslında her gün yapmış olduğunuz işinizi, biraz daha değiştirerek bir dosya hazırlayıp teslim ederek para kazanıyorsunuz. Üstelik dosya başına düşen ücretler de insanları hayli tatmin ediyor. Adalet Bakanlığı tarafından verilen tarifeye göre fiyatlar 165 ile 330 lira arasında değişiyor. Ancak belirtilmiş olan bu ücretler sabit ücretler değil. Yani hakim işin oldukça zor olduğuna ve getirisinin daha fazla olmasına hükmederse kazanacağınız ücret on binlerce lira, hatta belki daha fazla bile olabilir.

Mesleğin getirisi de fazla olunca son yıllarda bilirkişi olmak için yapılan başvurular da bir hayli artmış durumda. Sadece İstanbul’da bilirkişi sayısı edinilen bilgilere göre 8 bini geçmiş durumda. Ancak dosya sayısı o kadar fazla sayıda ki, neredeyse tüm bilirkişilere ciddi bir iş yükü düşmüş durumda. Bu yazımızda bilirkişi kimdir, bilirkişi nedir, bilirkişi ne iş yapar gibi bilirkişilik mesleği hakkında merak edilen detaylara yer verdik. Konu hakkında her türlü soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.  Ayrıca bilirkişi maaşları hakkında detaylı bilgiye BURADA yer alan haberimizden öğrenebilirsiniz.

One Comment

  1. Zeynep

    6 Ağustos 2021 at 21:30

    Bilirkişi ile ilgili haberleri almak istiyorum…

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…