Ana Sayfa Meslekler Kaymakam Nedir? Kaymakam Ne İş Yapar?

Kaymakam Nedir? Kaymakam Ne İş Yapar?

Kaymakam nedir? Kaymakam kimdir? Kaymakamlar ne iş yaparlar? Kaymakamların görevleri nelerdir? Kaymakamların özellikleri nelerdir? Kaymakamların çalışma saatleri nedir? Kaymakamlık nasıl bir meslektir? Kaymakamlık mesleği hakkında detaylı bilgi haberimiz devamındadır.

Kaymakamlık Binası

Kaymakam Kimdir?

Kaymakam, ilçelerde bulunan en büyük mülki amir demektir. Arapça “vekil” demektir. İlçelerin genel yönetiminden sorumlu olan, yönetimi ilçede aracısız temsil eden, ilçelerdeki en yetkili devlet görevlisidir. Türkiye’nin kuruluşundan 50’li yıllara kadar terimin Türkçesi olarak İlçebay kullanılmış olup daha sonra değişikliğe gidilmiştir.

Kaymakamın Görevleri Nelerdir?

Kaymakamlar görevlerini bağlı oldukları ilde bulunan valinin denetimi altında sürdürür. Kaymakamları başlıca görevleri ise şunlardır;

  • İlçede yasaların uygulanmasını sağlamak
  • Valinin emirlerini yerine getirmek
  • İlçede bulunan kamu kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak
  • Halkın şikayetlerini dinlemek
  • ihtiyaçlarını belirlemek ve giderilmesi için gerekli önlemleri almak
  • Törenlere başkanlık etmek ve resmi ziyaretleri kabul etmek

Kaymakamlık Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Kaymakam mesleğinin gerektirdiği bazı özellikler bulunmaktadır. Kaymakamlar, üst düzeyde akademik yeteneklere sahip olmalı, sosyal bilimlerle ilgili başarılı olmalı, başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini rahatlıkla aktarabilen kişiler olmalı, insanlarla iyi iletişim kurabilmeli, yeniliklere açık, yaratıcı ve ileri görüşlü olmalı, işleri planlama kabiliyetine sahip olmalıdırlar. Bu özelliklere sahip kişiler görevlerini kolay bir şekilde layığı ile yerine getirebilirler.

Kaymakamların Çalışma Ortamı

Kaymakamlar, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak ilçelerde yer alan kaymakamlık binalarında görev alırlar. Çalışma saatleri genel itibariyle düzenlidir. Çalışmaları sırasında, emrindeki memurlar ile, vali ile, askeri yöneticiler ve vatandaşlarla iletişim halindedirler. Kaymakamlar bir ilçede belirli bir süre çalışmalarının ardından görev yerleri değiştirilmektedir.

Kaymakamlık Çalışma Saatleri 2019

Ülkemizin her bölgesinde bulunmakta olan kaymakamlıkların çalışma saatleri ( mesai saatleri ) ufak farklılıklar gösterse de genel itibariyle aynıdır. Kaymakamlıklar 08:30-12:00 arası çalışarak 1 saat yemek molası verirler ve 13:00’dan 17:00’a kadar çalışmaya devam ederler. Kaymakam maaşları hakkında bilgi almak için TIKLAYIN. Ayrıca kaymakam nasıl olunur öğrenmek için hemen TIKLAYIN


DİĞER KAYMAKAM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, kaymakam konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan kaymakam duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir